KLİNİK PSİKOLOG

ESRA SARAÇ

YETİŞKİN TERAPİSİ,AİLE VE ÇİFT TERAPİSİ, ÇOCUK VE ERGEN TERAPİSİ, CİNSEL TERAPİÖZGEÇMİŞ

Okan Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümününden 2018 yılında onur derecesi ile mezun oldu. Anadolu Adliyesinde, danışmanlık merkezlerinde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde ve okullarda psikolojik danışman olarak deneyimler elde etmiştir. Danışmanlık merkezinde çalıştığı süreç içerisinde çocuklar ile yaratıcı drama çalışmaları ve Uğur Okulları öğretmen kadrosu ile grup terapisi çalışmaları yapmıştır. Bu danışmanlık merkezinde çocuk-ergen seanslarında yardımcı terapist olarak görev almıştır.

     Yüksek lisans eğitimi İstanbul Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji (sağlık-tezli) programıdır. Yüksek lisans süresince süpervizyon eşliğinde kronik ağrı, cinsel travma-travma bozuklukları ve kaygı bozukları üzerine çalışmıştır. Yüksek lisans programı ile zorunlu staj görevini İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yapmıştır. Burada bir çok vaka gözlemlemiş, homoseksüel ve cinsel terapi alanlarında yapılan çalışmalarda yardımcı terapist olarak görev almıştır. Aynı zamanda hastalarla grup terapisi yapma, gözlemleme ve hastaları yakından takip etme gibi çalışmalara aktif olarak katılmıştır.

     Şu-Ku anaokullarında psikolog görevinde çeşitli seminerler vermiş ve kurum içindeki öğretmen kadrosuna motivasyonel eğitimler düzenlemiştir. Ebeveyenlerin çocukları ile etkili iletişim kurmaları, öfke kontrolü ve akran zorbalığı konularında çalışarak her çocuğa gerekli testler uygulamış ve takibini gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Canım Ruhum Psikolojik Danışma Merkezinde psikolog görevini sürdürmüş ve çocuk-ergen seans görüşmeleri yapmıştır. Daha sonrasında Pozitif Psikoloji Enstitüsü bünyesinde Uzman Klinik Psikolog olarak görevine devam etmiştir. Burada kronik ağrılar(fibromiyalji, migren), kanser hastaları ve yakınlarına yönelik danışmanlık, cinsel problemler ve çift danışmanlığı ve yetişkin danışmanlığı yürütülmüştür.

    Meslek hayatına şu anda Uzman Klinik Psikolog olarak devam eden Esra SARAÇ çocuk-ergen, yetişkin ve cinsel-çift psikolojik danışmanlığını Bakırköy’de Alfa Psikoofis ile yürütmektedir.

Mezun Olduğu Üniversite : İstanbul Okan Üniversitesi

Yüksek Lisans Yaptığı Üniversite : İstanbul Arel Üniversitesi

Uyguladığı Terapi Yöntemleri : BDT ( Bilişsel Davranışçı Terapi), Şema Terapi, ACT (Kabul ve Kararlılık Terapisi), EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme), Oyun Terapisi, Cinsel Terapi

Uyguladığı Testler : YOUNG ŞEMA TESTİ / BECK ANKSİYETE / BECK DEPRESYON / SCL 90 / D2 DİKKAT TESTİKLİNİK PSİKOLOG ESRA SARAÇ MAKALELERİ