02.08.2022 Salı

YOUNG ŞEMA TESTİ NEDİR?

Young Şema Testi nedir? Young Şema testi
Young Şema Testi Nedir? 

Young şema testi, 1991 yılında Jeffrey E. Young tarafından bulunan 90 soruluk bir testtir. Young Şema ölçeği ile birlikte erken dönem uyumsuz şemalar değerlendirilir. 13 yaş ve üzerindeki bireyler için uygulanabilirliği olan Young Şema ölçeği Young ve ekibi tarafından 2003 yılında revize edilmiştir. 

 

Reddedilmişlik, Zedelenmiş Otonomi ve Kendini Ortaya Koyma, Zedelenmiş Sınırlar, Diğeri Yönelimlilik,  Aşırı Tetikte Olma ve Bastırılmışlık şemalarını kapsayan Young Şema Ölçeği, test içerisinde sırasıyla Terk Edilme/İstikrarsızlık, Güvensizlik/Suistimal Edilme, Duyguları Bastırma, Kusurluluk/Utanma, Sosyal İzolasyon/Yabancılaşma, Bağımlılık/Yetersizlik, Hastalıklar ve Tehditler Karşısında Dayanıksızlık, İç İçe Geçme/Gelişmemiş Benlik, Başarısızlık, Hak Görme/Büyüklük,  Yetersiz Özdenetim,  Boyun Eğicilik, Kendini Feda Etme, Onay Arayıcılık,  Karamsarlık,  Duygusal  Yoksunluk,  Yüksek Standartlar/Aşırı  Eleştiricilik  ve Cezalandırıcılık şemaları olarak adlandırılmıştır.

Young Şema Testini Kimler Uygulayabilir?

 

Young şema testi, şema terapi eğitimi almış ve bu alanda yetkinliğini kazanmış kişiler tarafından uygulanabilir. Psikolog ve uzman psikologlar ihtiyaç duydukları an bu testleri uygulayarak en doğru terapi yöntemine yönelebilirler.

Young Şema Testi Nasıl Uygulanır?

Young şema testi,uyumsuz şemaların tespit edilmesi ve yeniden konumlandırılması için kişiye çeşitli soruların yöneltildiği bir ölçektir. 

 

Kişilerin, kendini nasıl tanımladıklarına dair sorular yöneltilir. Bunlar, en azdan çok olana kadar numaralandırılır ve kişiden bunlar arasından seçim yapması istenir. Young şema testi sırasında kişinin kendini tanımlarken en yakın hissettiği ifadeyi işaretlemesi beklenir.

 

205 maddelik ve 16 şemayı içeren uzun formu, 75 maddelik ve 15 şemadan oluşan kısa formu ile birlikte kişinin kendini bildirim mekanizmasını çalıştıran 90 maddelik bir ölçek olarak uygulanmaktadır.

Young Şema Ölçeği Değerlendirme

Young şema ölçeği değerlendirme sırasında kişilerin kendilerini nasıl tanımladıklarına dair işaretleri belirli bir sisteme göre incelenir. 

 

Young Şema testi belirli bir puan skalasına sahip değildir. Ancak kişinin çok yüksek rakamlarda bir sonuç çıkarması, uyumsuz şemaların yerleştiğine dair en belirgin göstergelerden biridir.  

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler