20.04.2022 Çarşamba

YAS SÜRECİNİ ATLATMAK

Yas, kişinin hayatında sevilen birinin ölümü veya kaybı nedeniyle oluşan doğal bir tepkidir. Kaybı yaşamış kişiye, ölen veya..
Yas, kişinin hayatında sevilen birinin ölümü veya kaybı nedeniyle oluşan doğal bir tepkidir. Kaybı yaşamış kişiye, ölen veya yitirilen kişiye, ölüm şekline göre değişiklik gösteren yas süreci dört aşamadan oluşur.

1.aşamada ilk birkaç saat/birkaç hafta arasında değişebilen bu aşamada ölümün veya kaybın gerçekliğini kavramakta zorlanır. Şaşkın, donuk, tepkisiz kalabilirsiniz.

2.aşama günler-haftalar sürebilir. Kaybın acısı daha fazla hissedilir ve yoğun özlem ve üzüntü duyguları yaşanır.

3.aşamada artık kaybın geri dönmeyeceğinin fark edilir. Bu farkındalık ümitsizlik ve çaresizliğe neden olur.

4.aşama içinde artık aylar geçmiş ve ölümün kesinliğinin ve sonuçlarının kabul edildiği zaman dilimidir. Özlem ve üzüntü duygularının yoğunluğu zaman içerisinde etkisini kaybeder ve kişi güzel hatıralar ile birlikte hayatını yeniden düzenler, geleceğe daha umutla devam etmeye başlar.

Bazı durumlarda ölüm veya kayıplar ani, beklenmedik şekilde gerçekleştiğinde ve/veya kişi bunlara şahit olduğunda yas süreci karmaşık bir hal alabilir. Bahsedilen yas aşamaları daha şiddetli ve uzun sürebilir.

Yas süreçlerinin sağlıklı geçirilmesi için kaybı yaşayan kişilerin bu süreçlerin aşamalarını sırası ile yaşayıp kabullenme sürecine ulaşması beklenir. İnkar, reddetme, hayatın akışına devam edememe gibi durumlarda yas terapisi olarak geçen psikoterapi seanslarından destek alınması önerilir. Terapi seanslarında kaybın unutulması yada yas sürecinin atlatılması değil; bu süreci kişide yarattığı etkileri ile birlikte ele alıp en sağlıklı ve hasarsız şekilde yaşaması hedeflenir.

KLİNİK PSİKOLOG EDA ELBİRBenzer İçerikler