29.10.2022 Cumartesi

TOKSİK İLİŞKİ NASIL YÖNETİLİR?

Toksik ilişki toplumda birçok kişinin içinde bulunduğu ama farkında olmadığı bir ilişki türüdür.
TOKSİK İLİŞKİ NASIL YÖNETİLİR?

Toksik ilişki toplumda birçok kişinin içinde bulunduğu ama farkında olmadığı bir ilişki türüdür. Uzun süreli, ilişkideki taraflara zarar veren, kişilerin gelişimlerini engelleyen, yıkıcı etkisi yapıcı etkisinden daha fazla olan, uzak kalınması gereken ama kişilerin birbirlerine bağımlıymış gibi hissedip uzaklaşmadığı bir ilişki türüdür. ‘Biz birbirimize çok bağlıyız.’, ‘Aramızda çok büyük bir tutku var.’ diye kendini avutan ve olan bitenlere gözlerini kapatan birçok kişi aslında ilişkisinde mutsuz fakat tıpkı sigara bağımlılığı gibi uzaklaşması gerektiği kabul edemiyor. Alkol ve sigara bağımlıları da her seferinde o maddenin kendilerine zarar verdiğini bilir, her zaman bırakmak uzaklaşmak ve kurtulmak ister ama bunu yapacak güçlerinin olmadığını, aslında içtikleri maddenin onlara yeterince zarar vermediğini ya da en önemlisi o maddeyi sevdiklerini söylerler. Etrafta bu gibi zararlı madde bağımlılığından büyük hastalıkların tedavisini gören ve yine de bırakmayan kişiler görürseniz toksik ilişki sahibi insanlarıda öyle düşünüp anlayabilirsiniz. Peki toksik ilişki nasıl yönetilmelidir?

Sağlıklı iletişim kurun.

Öncelikle toksik ilişki içerisinde olduğunuzu fark ettiyseniz, düzeltmeye çalışmak için sağlıklı iletişim kuruyor olmanız şarttır. Karşınızdaki kişi eşiniz olabilir, iş arkadaşınız olabilir, herhangi bir kişi olabilir fark etmez, aranızda bulunan ilişkinin nasıl bir ilişki olduğunu sizi rahatsız eden durumları ve beklentilerinizi açık bir dil ve sakin bir üslup ile ifade etmelisiniz. Karşı bireye anlatılmak istenen şeyin ima ederek anlatılmaya çalışılması veya karşı tarafın anlamasını bekleyerek hiçbir şey söylememe gibi durumlar sağlıklı iletişimi yok eden durumlardır. Sağlıkla kurulan iletişimden, taleplerin açıkça iletilmesinden sonra bu ilişki sizi hala yoruyor ve üzüyorsa ve karşınızdaki kişi mecburen iletişimde kalmak zorunda olduğunuz iş arkadaşınız veya ailenizden bir kişi değilse uzaklaşmak ve bağı koparmakta fayda vardır. Acaba bir gün düzelir mi diye düşünerek kişi kendi zamanından ve psikolojisinden feragat etmemelidir. Toksik olsa da olmasa da iletişimin kuvvetli olmadığı bir ilişkinin devam etmesi oldukça zordur.

 

Kişi kendi öz değerinin farkında olur ve asıl merkeze kendisini koyarsa bu zehirli ilişkiden kurtulma, tamamen kurtulunmuyorsa da uzaklaşması daha kolay olur. Bir noktadan sonra fedakarlığı bırakıp, ferdi çıkarların göz önüne alınması gerekmektedir. İlişkileri sonlandırma kararı alırken kişiler kendilerini suçlayabilir. Bu son çıkıştan önceki çırpınışlardır. Tüm bunlar benim yüzümden oldu, biraz daha çabalarsam düzeltebiliriz, ilişkide aslında bir problem yoktu gibi cümleler ile hem kişi kendini hem karşı taraftaki bireyi manipüle eder hale gelmekte ve ayrılık sonrası yas döneminden uzaklaşmaya çalıştığı için bunu yapmaktadır. Manipülasyona izin vermeden, zehri içmeyi durdurmak en etkili yöntemdir.

EN ÇOK OKUNAN MAKALELERİMİZ

ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİ ANLAMAK İÇİN 5 ADIM

MUTSUZ EVLİLİK ÇOCUKLARA NASIL ETKİ EDER?

EFT NEDİR? PSİKOLOJİDE EFT YÖNTEMİ İLE DUYGUSAL ÖZGÜRLEŞME

ALDATMA KORKUSU NASIL AŞILIR?

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler