06.08.2022 Cumartesi

TAT TESTİ (TEMATİK ALGI TESTİ) NEDİR, NASIL UYGULANIR?

TAT Testi (Tematik Algı Testi) Nedir, Nasıl Uygulanır?
TAT Testi (Tematik Algı Testi) Nedir, Nasıl Uygulanır?

 

H. A Murray ve C. D. Morgan tarafından 1935 yılında geliştirilen ve Harvard Psikoloji Kliniğinde yayınlanan Tematik Algı Testi (TAT Testi) yaş grubu olarak çocukları da kapsayan geniş bir yaş grubuna, 14 - 40 yaş arasındaki bireylere uygulanır.

 

30 kartlık görsel materyalden oluşan ve bireylerin hayal güçlerine odaklanan TAT testi, projektif bir kişilik analizi için geliştirilmiştir. 

 

TAT Testi Kimlere, Neden Uygulanır?

 

TAT testinin uygulama skalası çocukları, genç ve yetişkinleri kapsar ancak üst ve alt sınır kısıtlıdır. 14 yaşından küçük çocuklara TAT testi uygulanmıyorken 40 yaş üzeri kişiler için de Tematik Algı Testi yaptırılması tercih edilmez.

 

Testin yapılış amacı, kişilerin bilinçaltında yatan hikayelerini açığa çıkarmalarını sağlamaktır. Kişiliklerin yaratıcılıkları ile ortaya çıkan metinler ve söylemler geçmiş yaşantıları ve algıları hakkında detaylı bilgi verebilir.

 

TAT Testi Nasıl Uygulanır?

 

Tat testi kişinin yaşam öyküsünü aktarmasına imkan tanıyan bir mantık ile ilerler. Tamamen danışanın hayal gücüne odaklanan ve anlattığı hikayeyi temele alan bir yaklaşımla test uygulanır. 

 

Toplamda 30 karttan oluşan TAT Testi yapılırken belirli temalara sahip bu kartlar gösterilir. Ancak danışanın kadın mı yoksa erkek mi olduğuna göre hangi kartların gösterileceği değişmektedir çünkü bazı kartlar kadınlara, bazıları ise erkeklere özeldir. 

 

Projektif bir kişilik analizinin yapıldığı TAT testinde, bireylerden her resim için bir hikaye anlatması istenir. Bu sayede, iletişim becerileri dahil çok yönlü bir gelişim gösterilebilir. Anlatılamayan ve bilinçaltında kalan duyguların açığa çıktığı görülür.

 

Tematik Algı Testi uygulama süresi yarım saat ile 1 saat arasında; danışan ve testörün başbaşa gerçekleştirdiği bir süreci kapsar. Kişiye özel sonuçların çıkarıldığı Tematik Algı testinde sonuçlar danışanlarla paylaşılabilir. Test ardından hazırlanan rapor ise psikolog ya da psikoterapiste verilirken, danışan ile paylaşılmaz.

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler