23.04.2022 Cumartesi

SOSYAL ANKSİYETE BOZUKLUĞU (SOSYAL FOBİ) NEDİR?

Sosyal fobi, kişinin başkaları tarafından yargılanabileceği kaygısını taşıdığı sosyal ortamlarda rezil olacağı konusunda belirgin..
Başkaları tarafından gözlemlenmekten veya eleştirilmekten korkuyor musunuz?

Sunum yapacak olmak sizi oldukça kaygılandırıyor mu?

Yeni bir ortama girmekten kendinizi sürekli kaçınıyor halde mi buluyorsunuz?

Kalabalık ortamlarda kalbiniz sanki yerinden çıkacak gibi mi oluyor?

İş başvurusuna gitmeden önce avuç içleriniz terliyor mu?

Eğer bu ve bunun gibi durumları kendinizde fark ediyorsanız sosyal fobiniz olabilir.

Sosyal fobi, kişinin başkaları tarafından yargılanabileceği kaygısını taşıdığı sosyal ortamlarda rezil olacağı konusunda belirgin ve sürekli korkusunun olduğu bir kaygı bozukluğudur. Heyecan, kaygı, utangaçlık durumunu hepimiz yaşarız. Ancak sosyal fobi bu duygulardan çok daha fazlasıdır. Bedensel, zihinsel ve davranışsal anlamda da kişiyi olumsuz düzeyde etkiler.

Sosyal fobi; yüz kızarması, terleme, soğuma,nefes darlığı, kalp çarpıntısı, titreme gibi bedensel belirtilerle, çirkinim, yetersizim, rezil olucam, hata yapmamalıyım, rahat görünmeliyim gibi zihinsel belirtilerle ve göz temasından, ortama girmekten kaçınma ile kendisini gösterebilir.

Sosyal fobinin ortaya çıkmasında, kalıtsal geçişler, beyinde birtakım elektriksel ve kimyasal bozukluklar, alay edilme, aşağılanma, zorbalığa uğrama, aşırı koruyucu ve baskıcı anne- baba tutumu, istismar gibi faktörler etkilidir.

Sosyal fobi, tedavisi olan bir hastalıktır. Sosyal fobide en sık uygulanan ve olumlu sonuçlar veren terapi ekolü Bilişsel Davranışçı terapidir. Bazı durumlarda psikoterapi tek başına yeterli olabilirken, bazı durumlarda psikoterapi ve ilaç desteğinin birlikte hareket etmesi daha iyi bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olur.

Eğer bu durumu kabul etmez ve destek alınmazsa sosyal fobi kişinin hayatını olumsuz düzeyde etkiler. Hayattan, işten, okuldan, ilişkilerden zevk almasına engel olabilir, hayatı yakalamayı zorlaştırabilir.

KLİNİK PSİKOLOG SEMA ÖZCANBenzer İçerikler