03.08.2022 Çarşamba

SCL 90 TESTİ NEDİR? - SCL 90 HESAPLAMA

SCL 90 testi nasıl puanlanır? SCL 90 testi
SCL 90 Testi Nedir? - SCL 90 Hesaplama

Bireyin sahip olduğu psikolojik farklılıklara dair analiz yapmak ve farkındalık kazanmak için uygulanan kimi testler bulunmaktadır. Bu psikolojik testler arasında ilk sıralarda SCL 90 testi bulunmaktadır. 

SCL 90 Testi Neyi Ölçer?

 

SCL 90 testi, aynı zamanda SCL 90 psikolojik belirti taraması olarak da geçmektedir. Bu testin amacı, bireyin psikolojik belirtilerini ve bu belirtilerin ne düzeyde görüldüğünü anlamlandırmaktır. 

 

SCL 90 ölçeği, kişilerin psikolojik belirtileri yanında, şikayetlerine bağlı olarak farklı hangi belirtileri ne düzeyde gösteriyor bunu ölçer. Belirli bir şikayetle gelen danışanların ek olarak farkli bir ruh sağlığı problemi olup olmadığı SCL 90 ölçeği ile ortaya çıkar.

 

9 farkli belirti grubuna sahip bu psikoloji ölçeği; somatizasyon, obsesif kompulsif, kişiler arası duyarlılık, depresyon, kaygı, düşmanlık, fobik kaygı, paranoid düşünce ve psikotizm başlıklarını içerir. 

 

Ana başlıklardan, kişide bu durumların olup olmadığı ya da hangisinin ne derecede görüldüğü test edilir. SCL 90 testinin hesaplanmasında yine 3 ayrı ölçek bulunmaktadır.

SCL 90 Testi Nasıl Uygulanır?

 

SCL 90 ölçeği uygulanırken danışanlara 5 dereceli seçenekler sunulur; hiç, çok az, orta oldukça fazla, ileri derece şeklinde. 90 farklı maddeden oluşan testte danışanlardan istenen, okudukları yargılara ne derece bir uyum sağladıklarını göstermeleri. 

 

Eğer bu yargılar onlar için geçerli değilse hiç, eğer ileri derecede görülüyorsa ileri derece şeklinde işaretleme yapmaları bekleniyor. 

SCL 90 Ölçeği Kimler Tarafından Uygulanabilir?

 

Psikolojik testler arasında en çok uygulananlardan biri olan SCL 90 klinik psikologlar tarafından uygulanmaktadır.

SCL 90 Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

SCL 90'ın hesaplanması için 3 ayrı ölçek kullanılır. Buna göre SCL 90 ölçeğinde;

 

Genel Belirti Düzeyi (GSI)

Pozitif Belirti Toplamı (PST) 

Pozitif Belirti Düzeyi (PSDI)

 

gibi ölçeklerle kişide görülen belirtiler hesaplanır. Bununla birlikte SCL 90 ölçeği bireylerin alışkanlıklarındaki problemler, suçluluk duyguları, uyum problemleri gibi kriterlerin ölçülmesinde diğer bir ölçeğe de sahiptir.

SCL 90 r Psikolojik Belirti Taraması Nerelerde Yapılır?

 

SCL 90 R testini başvurduğunuz herhangi bir psikolog ve psikolojik danışmanlık merkezinde tanışma ya da ilk seanslarınızda yapabilirsiniz. 

 

Bakırköy Psikoofis Psikolojik Danışmanlık Merkezi, SCL 90 ölçeği uygulayabilen uzman psikologları bünyesinde bulundurmaktadır.  

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler