28.04.2022 Perşembe

PANİK ATAK TEDAVİSİ

Gerçekte yaşanılan bir tehlike yada görünürde belli bir sebebi olmadan da şiddetli fiziksel belirtiler ile kendini gösteren yoğun korku...
Gerçekte yaşanılan bir tehlike yada görünürde belli bir sebebi olmadan da şiddetli fiziksel belirtiler ile kendini gösteren yoğun korku ataklarına panik atak diyoruz. Bu ataklar sırasında kalp krizi geçirdiğinizi, öleceğinizi düşünecek kadar korkutucudurlar. Panik atak hayatınızda en az bir ya da iki kez geçirebilirsiniz. Fakat bu ataklar sürekli tekrarlıyor ve hayat akışınızı olumsuz etkiliyorsa panik bozukluk yaşıyor olabilirsiniz.

Panik atak teşhisi almış hastalar hem psikoterapi uygulamaları hem de ilaç tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Psikoterapi yöntemi olarak bilişsel davranışsal terapi bu hastalık için en uygun tedavi biçimidir.

            Bilişsel davranışçı terapide, kişinin yaşamında deneyimleyerek öğrendiği panik atak belirtilerini tanıması ilk olgudur. Bu fiziksel belirtilerin, yaşamında tehdit edici bir durumu göstermediğini hasta tarafından anlaşılması hedeflenir. Bu farkındalıklar ile birlikte kişi bu belirtileri tanıdığı için daha doğru anlamlandırmaya ve bunlara karşı duyarlılığını azaltmaya başlar. Panik atak tedavisi seanslarında bazen sahip olunan bilişsel çarpıtmalar ile oluşan düşünce hatalarına bazen ise travmatik anılara müdahale edilir. Gerçekleşen seanslarla birlikte yeniden atak yaşama ihtimaline karşın kaygıyı azaltmak ve kaçınma davranışlarını önleyerek yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenir.

            Panik atak seanslarında danışan aktif bir rol üstlenir. Bu nedenle terapi süresi danışana ve kişiye bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaşanılan sorunun sıklığı, şiddeti, var ise diğer psikolojik rahatsızlar da terapi süresini belirleyici rol alır. Panik atak tedavisinde psikoterapi ilk seanslardan itibaren iyileşmeleri ve gelişmeleri fark edebileceğiniz bir terapi yöntemidir. Kişi tek başına veya yakın çevresinden almaya çalıştığı destek ile daha çıkmaz bir yola girebilir  veya kendini yetersiz hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle bu alanda uzman bir psikologdan alacağı destek iyileşme isteğinde en doğru tercih olacaktır.

 

KLİNİK PSİKOLOG EDA ELBİRBenzer İçerikler