11.12.2020 Cuma

PANDEMİ VE İLİŞKİLER

Tekrar evlerimize kapanmak zorunda olduğumuz bu zor dönemde, fiziki sağlığımız kadar ruhsal sağlığımız da önemli. Bu süreçte ilişkilerimizi sağlam tutarak, ruhsal sağlımızı da dengede tutmayı başarabiliriz.
Pandemi ve İlişkiler

Tekrar evlerimize kapanmak zorunda olduğumuz bu zor dönemde, fiziki sağlığımız kadar ruhsal sağlığımız da önemli. Bu süreçte ilişkilerimizi sağlam tutarak, ruhsal sağlımızı da dengede tutmayı başarabiliriz. Çünkü biliyoruz ki ilişkiler bize iyi geliyor…

Peki Nasıl?

Paylaşmalıyız. Neler hissettiğimizi, bu süreçten nasıl etkilendiğimizi, duygularımızı, düşüncelerimizi, bizi rahatlatacağına inandığımız her şeyi…

Merak ve ilgiyle, partnerimizi ya da bir aile üyelerimizi dinlemeliyiz. Şefkat birçok şeyin ilacıdır. Empati becerisi hem karşımızdakini rahatlatır, hem de bizim bakış açımızı genişletir.

Sohbetlerimizin amacı birbirimizi keşfetmek olmalı, ikna ya da onaylanma değil. Bu hata birçok tartışmanın temeli olabilir ama düşmemek bizim elimizde.

Dokunmaktan, temas etmekten kaçınmamalıyız. Bunun illa fiziksel olmasına gerek yok. Duygularımıza da dokunabiliriz.Duygular demişken sizce kaç duygumuz var? Bunların kaçının bilincindeyiz?

Sağlıkla kalın.. 

Psikolog Tuğçe AÇIKBenzer İçerikler