10.12.2020 Perşembe

ONLINE TERAPİ NEDİR?

Online terapi nedir? Online terapi ile yüz yüze terapi arasında fark var mıdır? Online terapiden olumlu sonuç alabilir miyim?
Sorunları ya da aşamadığı problemleri olan insanlara yardım etmek, tarih boyunca süre gelen ve devam eden bir sosyal davranıştır. Bu yardım süreci zamanla birlikte gelişmekte, yeni kavramlarla daha profesyonel şekilde sunulmaya devam etmektedir. Günümüzde; özellikle pandemiyle birlikte bu yardım süreci karşımıza yeni bir kavram çıkartmıştır: Online Terapi…

Peki Nedir Bu Online Terapi ?

Öncelikle terapi dediğimiz şey; danışan ve terapist arasındaki etkileşimle başlayan, danışanın kendini fark ettiği bir süreçtir. Bu çoğu zaman gerçekleşen farkındalıkla kişiyi iyileşmeye götüren bir yoldur. Aslında bir konuşma tedavisidir. Öyleyse bu konuşma süreci neden günümüz teknolojileri kullanılarak yapılmasın? İşte tam da bu noktada devreye online terapi girmektedir. Yani alışıla gelmiş terapi sürecinin; günümüz teknolojileri kullanılarak, interaktif bir ortamda gerçekleşmesi, daha da ulaşılabilir hale gelmesidir.

Teknoloji artık hayatımızın her yerinde. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemiyle birlikte değerini daha da çok anladığımız bir konumda. İşlerimiz, eğitimlerimiz hatta sosyal hayatlarımız bile online ortama taşındı. Hal böyleyken psikolojik yardıma ihtiyaç duyan, destek almak isteyenler için online terapi büyük bir hizmet haline geldi. Bir çok online hizmet çeşidinde olduğu gibi online terapinin de avantaj ve dezavantajları bulunmakta.

Online Terapinin Avantajları:

Öncelikle kendi ev ortamımızda ya da kendimizi nerede rahat hissediyorsak orada bu hizmeti almamız mümkün. Böylelikle ortama yabancılık çekmemiş olur ve kendimizi ifade etmekte zorlanmamış oluruz.

Yaşadığımız konumdan uzakta olan, ulaşılması zor olan, terapistlere online terapi sayesinde rahatlıkla ulaşma fırsatı bulabiliriz.

Bazen terapi seansına gitmemize engel olan bir takım sorunlar, kaygılar yaşayabiliriz. İşte bu durumlarda da online terapi bizlere sunulmuş büyük bir hizmettir.

Online Terapinin Dezavantajları:

Her şeyden önce bu hizmeti alabilmemiz ve verimli şekilde yararlanabilmemiz için, internet bağlantımızın çok iyi olması gerekir. Maalesef sadece bu da yeterli değildir. Aynı zamanda kamera, kulaklık, mikrofon gibi ekipmanlarımızın da iyi derecede olması gerekir ki sağlıklı bir iletişim kurabilelim. Tüm bunların iyi olmasına rağmen kimi zaman bazı teknik sorunlarla karşılaşabileceğimiz ihtimalini de unutmamalıyız.

Ortamı kendimizin belirlemesi bazen avantaj olabilirken bazen de dezavantaj olabilir. Seans sırasında bizi rahatsız eden çevresel faktörler meydana gelebilir. (kapı çalması, birinin gelmesi vb.)

Yapılan görüşme ekranlar üzerinden olacağı için kendimizi terapistimize yakın hissetmeyebiliriz. Bu durumda kendimizi ona açmakta zorlanabilir ve gereken etkileşimi sağlayamayabiliriz.

Tüm bu avantaj ve dezavantajları değerlendirerek, ihtiyaç duyduğumuz durumlarda bize online terapinin iyi gelip gelmeyeceğini saptayabiliriz.

Psikolog Tuğçe AÇIKBenzer İçerikler