22.12.2020 Salı

ÖFKE KONTROL PROBLEMİ

Öfke, yüksek uyaran alındığında, beklentileriniz karşılanmadığında, beklemediğiniz sonuçlarla karşılaştığınızda, saygısızlığa uğradığınızı düşündüğünüzde, kendinizi yeterince ifade edemediğinizde veya yanlış anlaşılmaların olması gibi durumlarda karşınıza çıkabilmektedir
Öfke, yüksek uyaran alındığında, beklentileriniz karşılanmadığında, beklemediğiniz sonuçlarla karşılaştığınızda, saygısızlığa uğradığınızı düşündüğünüzde, kendinizi yeterince ifade edemediğinizde veya yanlış anlaşılmaların olması gibi durumlarda karşınıza çıkabilmektedir. Bu duygu her ne kadar olumsuz gibi görünse de son derece gerekli ve duygusal bir tepkidir.

Sinirlilik halinizin düşük düzeyde seyretmesinden yüksek düzeyli hiddete ulaşması öfke durumunuzu ifade edebilir. Burada önemli olan öfkenizin sizi ve sosyal çevrenizi nasıl etkilediğidir. Eğer ki öfkeniz kişilerarası ilişkilerinizde problem çıkartmaya başladıysa, sağlık problemlerine yol açıyorsa ve sizi depresif bir ruh halinin içine sokuyorsa, sorunlu hale gelmiş demektir. Öfke durumunuzun bir problem olduğunu düşünüyorsanız bunu kontrol etmek mümkündür. Öncelikle öfkeyi kontrol etme amacının öfke yaratan olayları ortadan kaldırmak değil, olaylar karşısında verilen tepkileri kontrol altına almak ve duygu durumunu düzenlemek olduğunu bilinmelidir.

Öfke sorunun üstesinde gelebilmek için birçok yöntem vardır; ‘’Sistematik ve derin bir nefes almak’’, bu yöntem sıklıkla söylenir fakat öfke anında uygulanamayabilir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için kişinin günlük yaşamında nefes egzersizleri yapması öfke anında uygulanabilirliği arttıracaktır. Bir başka yöntem ‘’ sen dili yerine ben dili ‘’ kullanmaktır. Sen dili, tartışma esnasında karşı tarafın savunma yapması gerektiği mesajını verir ve tartışmaları alevlendirir fakat ben dili suçlayıcı olmaktan uzaktır. Bu yöntem ile öfkeniz kontrol edilebilir olmaktan çıkmayacaktır. Gevşemiş, rahatlamış bir beden sizin rahatlamanıza fayda sağlar. Aynı zamanda öfke kontrolünü içinde barındırır bunun için ‘’egzersizler uygulamak‘’ faydalıdır. Her zaman kişiler kendilerini olduğu gibi ifade edemezler, yeterince anlaşılır olmamak öfkeyi şiddetlendirecektir. ‘’İletişim becerilerinin geliştirilmesi’’ etkili iletişim sağlar ve sorunların çözümünde etkilidir. Ayrıca öfkenin gerekli bir duygu olduğu kabul edilmeli ve öfkelenildiğinde yansıtılanlar için ‘’farkındalık sahibi olmak’’ öfke sorununun üstesinden gelebilmek adına oldukça mühimdir. Son olarak öfke durumuyla baş etmekte zorlanıyorsanız bir ‘’uzmana danışmakta’’ fayda vardır. Uzmanlar öfke durumunuzu detaylı olarak inceler ve sizin için etkili terapi yollarını kullanır.

Kübra Nur BUYURANBenzer İçerikler