25.04.2022 Pazartesi

NASIL TERAPİ ALABİLİRİM?

Psikolojik destek almaya karar vermek kendimiz için attığımız önemli adımlardan birisidir. Hayatımızda zaman zaman bazı sorunlarla..
Nasıl terapi alabilirim,

Neden psikoloğa gitmeliyim,

Ne zaman bir destek almalıyım,

Gideceğim psikoloğu nasıl seçmeliyim? gibi sorular zihninizden geçiyor olabilir.

Psikolojik destek almaya karar vermek kendimiz için attığımız önemli adımlardan birisidir. Hayatımızda zaman zaman bazı sorunlarla baş başa kalırız. Bu sorunlarla bazen kolaylıkla başa çıkabilirken, bazen bir çıkmazın içinde gibi hissedebiliriz. Hepimizin bir tıkanma noktası olabilir, bu oldukça doğaldır.

Terapi desteği almak genellikle bir sorun yaşadığımızda aklımıza gelir. Eğer bir yetişkinseniz hayatınızda karşılaştığınız zorluklarla başa çıkmakta zorlandığınız için bireysel terapi almaya karar verebileceğiniz gibi, kendinizi daha çok tanımak için de yetişkin terapistine,

Eğer çocuğunuzun davranışlarıyla ilgili farklılıklar gözlemliyor ve bir uzmana başvurmak istiyorsanız çocuk terapistine,

Ergen ebeveyni iseniz hem gencin hem de anne- babanın sürece dahil olduğu ergen terapistine,

İlişkilerinizi güçlendirmek ve destek almak isterseniz çift/ aile terapistine başvurmanız size yol gösterme noktasında yardımcı olacaktır.

Nasıl terapi alabilirim diyorsanız online terapi ya da yüz yüze terapi sizin için hangisi daha uygunsa bir karar verebilir ve gideceğiniz psikoloğu buna göre tercih edebilirsiniz.

Terapist seçme, kişinin tamamen kendi isteğine bağlı olarak gerçekleşir, dolayısıyla seçme hakkı vardır. Terapist, nasihat ya da öğüt veren kişi değildir. Yaşadığınız durumları daha iyi anlamanıza, farkındalık geliştirmenize yardımcı olur. Yapmak istedikleriniz doğrultusunda sizi yönlendirmez, yol gösterir.

Gideceğiniz terapisti araştırmak; diplomasını, eğitimlerini sormak, görmek isteyebilirsiniz.  Bu da sürecin bir parçasıdır. Böylece daha güvenli bir şekilde başlamanıza yardımcı olur.

KLİNİK PSİKOLOG SEMA ÖZCANBenzer İçerikler