04.08.2022 Perşembe

MMPI TESTİ NEDİR? - MMPI RAPOR ÖLÇEĞİ

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri, danışanların kişilik
MMPI Testi Nedir? - MMPI Rapor Ölçeği

 

Bir bireyin kişilik özelliklerini test etmek, ruh sağlığı ve mental durumu açısından bunların etkilerini analiz edebilmek amacıyla yapılan psikolojik ölçeklerden biri de MMPI testidir. Objektif ve bilimsel kriterlerin baz alınarak yapıldığı MMPI rapor ölçeği kişinin değer, tutumlar ve psikopatolojik belirtileri hakkında zengin bir kaynak sunabilir.

 

16 yaş ve üzeri bireylere uygulanabilen MMPI ölçeği, çalışma ortamlarının kişiye uygun hale getirilmesinde, onun kişilik özelliklerinden yola çıkarak iletişim becerilerinin analiz edilebilmesinde ve zihinsel, duygusal zekası hakkında fikir sahibi olunabilmesinde kullanılır.

 

İlk olarak 1939 yılında geliştirilen MMPI ölçeği zamanla güncel yaşama ışık tutacak şekilde düzenlenmiştir. Ruh sağlığı ve kişilik analizi için en yaygın kullanılan psikolojik ölçektir.

MMPI Testi Nasıl Yapılır? 

 

MMPI Testi totalde 556 maddeden/sorudan oluşmaktadır. 1 ya da 2 saatte tamamlanabilecek test dolduran kişiye göre doğru ya da yanlış (yani aslında danışan kişiye uygun ya da uygun olmayan) yargıları içerir. Bunlara göre D veya Y olarak doldurulur. Ancak yöneltilen yargı eğer bireyin durumunu yansıtmıyor (yani D veya Y şeklinde doldurulamıyorsa) bu yargı boş bırakılmalıdır. 

 

Ancak 556 soru içerisinden en fazla 10 adet boş bırakabileceğiniz soru olmasına dikkat etmelisiniz.

MMPI Testi Kimler Tarafından Uygulanır?

 

MMPI testini uygulamak için kişilerin öncelikle MMPI eğitimi alması gerekiyor. Bunun için eğitim alacak kişinin en az üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümünü bitirmiş ya da psikoloji son sınıf öğrencisi olması gerekiyor. MMPI testi uygulamasını psikolojik danışmanlık veren psikologlar yapabiliyor.

MMPI Testi Neden Yapılır?

 

MMPI testi, bireylerin hayatlarına etki eden, onları var eden kişiliklerini değerlendirmede, ruhsal bozukluklarının ölçme ve analizinde, bunların ne derece kabullenildiğine ya da reddedildiğine ışık tutmak amacıyla yapılmaktadır. 

 

Bununla beraber MMPI testinde yer alan 14 adet alt test ile ruhsal bozukluklar ölçülmektedir.

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler