13.09.2021 Pazartesi

KENDİNİZİ KAYBOLMUŞ HİSSEDİYOR MUSUNUZ?

Kendinizi hiç kaybolmuş hissettiniz mi? Ne yapacağınızı bilmediğiniz, çok yorgun hissettiğiniz anlar oldu mu? Böyle hissettiğimiz zamanlarda sanki hiçbir şey yoluna girmeyecekmiş gibi düşünür ve umutsuzluğa kapılırız. Oysa kaybolmuş hissetmek umutsuz bir durum değildir. Aslında duygularımız bize hayatımızda bazı şeyleri değiştirmemiz gerektiğini anlatmaya çalışır, daha iyi hissetmek için değiştirmemiz ve dönüştürmemiz gereken şeyler vardır.
KENDİNİZİ KAYBOLMUŞ HİSSEDİYOR MUSUNUZ?

 

Kendinizi hiç kaybolmuş hissettiniz mi? Ne yapacağınızı bilmediğiniz, çok yorgun hissettiğiniz anlar oldu mu? Böyle hissettiğimiz zamanlarda sanki hiçbir şey yoluna girmeyecekmiş gibi düşünür ve umutsuzluğa kapılırız. Belirsizlik ve kaybolmuş hissi bizi öyle huzursuz eder ki hayatımızın yerle bir olduğunu düşünürüz. Oysa durum hiç de böyle değildir. Hayat hep aynı şekilde sürüp gitmez. Hayatın içerisinde olumlu ve olumsuz her türlü duygu, düşünce ve olgu iç içedir. Hayat da tıpkı bir deniz gibi, bazen dalgalı bazen durgun ve sakindir. Çok mutlu olduğunuz bir an’ı hayal edin. Nasıl ki bu mutluluğunuz sonsuza dek sürmediyse mutsuzluk ve yorgunluk da sonsuza dek sürmeyecektir. Mutlu olduğumuz anların keyifle tadını çıkarırız ancak mutsuz ve kaybolmuş hissettiğimiz anlarda ne yapmalıyız? Gelin bu duygular ile nasıl baş edebileceğimiz hakkında konuşalım.

 

Kaybolmuş hissetmek umutsuz bir durum değildir. Aslında duygularımız bize hayatımızda bazı şeyleri değiştirmemiz gerektiğini anlatmaya çalışır. Farkında olmadan duygu ve düşüncelerimizi bastırıyor ya da baş edebilmekte güçlük çektiğimiz sorunlar yaşıyor olabiliriz. Hayatımızda yolunda gitmeyen olaylar, bize iyi gelmeyen ve zarar veren insanlar olabilir. İşte böyle durumlarda duygularımız bize bir işaret verir. Daha iyi hissetmek için değiştirmemiz ve dönüştürmemiz gereken şeyler vardır. Dolayısıyla kendimizi kaybolmuş hissetmek, bizi daha iyi şeylerin beklediğini gösterir. Bunları kabul ettikten sonra daha huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamanız için size yardımcı olacak birkaç tavsiyemiz var:

 


BU DUYGULAR İLE BAŞ EDEBİLMENİZE YARDIMCI OLACAK 4 ADIM

 

ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞERLENDİRİN: Hayat alışkanlıklarla yürüyor. Neyi alışkanlık edinirseniz hayatınız ondan oluşuyor. Bu nedenle önceliğiniz sizi iyi hissettirmeyen alışkanlıklarınızı bırakmak olmalı. Örneğin sigara kullanıyor ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız hemen bırakın, gerekirse yardım alın ancak ertelemeyin. İkinci adımınız ise kötü alışkanlıklarınızın yerine yeni alışkanlıklar koymak olsun. Unutmayın ki değişim; yavaş, kademeli ve sabır isteyen bir süreçtir.

 

SİZİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEN DÜŞÜNCELERDEN KURTULUN: Hayallerinize giden yolda size engel olan düşüncelerinizden kurtulun. Çok iyi ve tanınan bir yazar olma hayalinizin olduğunu ancak ‘ya hiç kimse beğenmezse, ya hiç kimse okumazsa’ şeklinde kaygılarınızın olduğunu varsayalım. Bu düşünceler sizi hayallerinize doğru ilerletmez, aksine geriye doğru çeker. Bir de şöyle düşünün. Yalnız başınıza tatile gitmek istiyorsunuz ancak insanların size ‘hiç arkadaşın yok mu, nasıl gezeceksin tek başına’ gibi tepkiler vermesinden korktuğunuz için istediğiniz şeyi yapamıyorsunuz. Her iki durumda da görüldüğü gibi olumsuz düşünceler, yanılsamalar ve kaygılar sizi yapmak istediklerinizden, hayatınızı yaşamanızdan alıkoyuyorsa düşünce tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor demektir.

 

SİZE KENDİNİZİ KÖTÜ HİSSETTİREN İNSANLARDAN UZAKLAŞIN: Çevrenizde sizi sık sık olumsuz yönde eleştiren, size küçük düşürmeye çalışan, hayallerinizi gerçekleştirebileceğinize inanmayan, hem özgüveninizi hem de motivasyonunuzu düşüren insanlar var mı? Peki ya sizi mutlu eden bir olayı anlattığınızda, yeni aldığınız bir kıyafeti gösterdiğinizde, güzel bir şey başardığınızda hep bir kusur arayan ve mutluluğunuzu yaşamanıza engel olan biri var mı?

Hepimiz mutlaka böyle insanlarla karşılaşmışızdır. Bu insanlar size kendinizi kötü hissettirir ve psikolojik anlamda sizi yıpratabilirler. Bu nedenle size kendinizi kötü hissettiren insanlardan uzaklaşın. Onun yerine aynı frekansta olduğunuz, birlikte keyifli sohbet edebildiğiniz ve yanında huzurlu hissettiğiniz insanlarla birlikte olun. Enerjinizi düşüren insanlarla zamanınızı harcamayın.

 

KENDİNİZİ KEŞFEDİN: Kendinizi kaybolmuş hissettiğiniz anlarda biraz meşguliyetinize ara verin. Dinlenmeye ve kendi kalbinizin sesinizi dinlemeye ihtiyacınız var. Ne hissediyorsunuz? Ne istiyorsunuz? Sizin için önemli olan nedir? Bu soruların cevabını kendi içinizde arayın. Kendini keşfetmek de tıpkı mutluluk gibi varış noktası olmayan bir yol, hayat boyu devam edecek olan bir süreç.

Oya ÇATAKBenzer İçerikler