18.11.2022 Cuma

KADININ ERKEĞİ ALDATMASINA İTEN ETMENLER

Aldatmak arkasında birçok sebebin yattığı veya kişilerin bu sebeplere sığındığı bir yalan oyunudur.
KADININ ERKEĞİ ALDATMASINA İTEN ETMENLER

 

Aldatmak arkasında birçok sebebin yattığı veya kişilerin bu sebeplere sığındığı bir yalan oyunudur. Sonuçları ciddi problemler yaratan bu durum hem aldatan hem aldatılan kişi için ruhsal problemlere yol açar.

 

1. Kadınlar aldatmaya iten sebeplerin başında evlilikte veya ilişkide mutsuz olmak vardır. Eşinden veya partnerinden istediğini alamayan veya aldığını yeterli bulamayan kadınlar aldatmayı tercih ederek tatmin olmaya çalışır.

 

2. Kadınların evlilik yapmasına neden olan şeylerden bir tanesi de aile baskıdır. Ailede erkek çocuğa tanınan özgürlük ve hak kız çocuğa tanınmadığında, baskı altında olan kız çocukları çözümü evlenmekte buluyor. Sırf baba evinden uzaklaşmak için evlenen ve evlendiği kişi ile de mutlu olmayan kadınlar eşlerini aldatmayı tercih etmektedir.

 

3. Eşlerinden ilgi, sevgi, saygı bekleyen kadınlar aşağılanma, şiddet, hakaret ile karşılaştıkları zaman eşlerini aldattıkları ortaya çıkmıştır. Toplum içinde eşi tarafından küçük düşürülen kadınlar, eşleri ile birlikte yan yana yürümekten bile rahatsız olur hale gelmektedir ve bu da onlara başka birisini daha cazip kılmaktadır.

 

4. Yapılan araştırmalara göre aldatılan kadınlarda da intikam almak için aldatma gözlemlenmiştir.  İntikam almak isteyen kadınlar yaşadıkları duyguyu eşlerine de yaşatmak istedikleri için onları aldatmayı tercih etmektedir. Misilleme yaparak hissettikleri üzüntüyü azaltmaya çalışıyorlar.

 

5. Kadının hem cinsel olarak hem duygusal olarak eşini yetersiz bulması da kadınlar için bir aldatma nedenidir. Evlilik ve ilişki içerisindeyken belirli beklentiler içerisinde olan kadınlar, eşleri beklentiyi karşılamadıkları takdirde daha mutlu olacakları birisini tercih ediyor.

 

Aldatmak her ne nedenle olursa olsun kabul edilebilir bir davranış değildir. Açık iletişim kurarak çözüme kavuşacak birçok konu aldatma yüzünden daha karmaşık bir hal almakta ve çözülememektedir. Bu sebeple eşinizi aldatmadan önce konuşmayı deneyin.

 

EN ÇOK OKUNAN MAKALELERİMİZ

TOKSİK İLİŞKİ NASIL YÖNETİLİR?

PSİKOLOG TERCİHİ NEYE GÖRE YAPILIR?

NEDEN ÖFKELENİYORUZ?

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler