26.04.2022 Salı

İYİ BİR İLİŞKİNİN TEMEL SIRLARI

İyi ilişkiden bahsedebilmek için elbette ki bu ilişkinin sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı ilişkiyi sağlıksız ilişkiden ayıran birçok fark vardır..
İlişkiler kendine özgü ve özeldir. Dolayısıyla ilişkilerin kendine özel bir dinamiği vardır.

İyi ilişkiden bahsedebilmek için elbette ki bu ilişkinin sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı ilişkiyi sağlıksız ilişkiden ayıran birçok fark vardır.

Çiftlerin sahip oldukları iletişim yetenekleri, birbirleriyle anlaşabiliyor olmaları, birbirlerine karşı sevgi, saygı, bağlılık, empati ve güven ile yaklaşmaları ilişkilerinin sağlıklı bir zemine oturmasına yardımcı olan en belirleyici özelliklerdir.

İyi ilişkinin temel sırlarından biri de; kendi ilişkilerini bir başka ilişkiyle kıyaslamadan ilişkilerinin olumlu, özel ve farklı yönlerine sahip çıkıyor olmalarıdır.

Yapılan araştırmalar uzun süreli beraberliklerde ilişkilerinin iyi gitmesini tartışmalarını sağlıklı bir şekilde yönetmeyi bilme becerisinden de kaynaklandığını göstermektedir.

Sağlıklı bir ilişki yaşamak için neler yapabiliriz?

  • Partnerinize karşı duygu ve düşüncelerinizi açık ve net bir şekilde ifade etmeye çalışın,
  • Birbirinizin ihtiyaçlarını görmeye ve anlamaya özen gösterin,
  • Birlikte yapmaktan zevk alabileceğiniz ortak ilgi alanlarına yönelin,
  • Birbirinize karşı özveriyle yaklaşın,
  • Geçmişteki konuları yeniden gündeme getirmeyin,
  • Sorumluluklarınızın farkında olun,
  • Birbirinize karşı sabırlı ve saygıyla yaklaşın,
  • Tartışmaları yönetebilmek için birlikte çabalayın..

 İki insanın birbirine karşı özel duygular hissetmesi gibi zaman zaman anlaşmazlığa düşebiliyor olması da oldukça doğaldır. Bu yaşanan olumsuzluklar ilişkinin sağlıksız olduğunu göstermez.

Her çift mükemmel bir ilişki ister. Fakat mükemmel bir ilişki tanımlaması yoktur. Kendi ilişki tanımlamamızı zamanla kendimiz oluştururuz. İlişkilerimizi daha iyi ve sağlıklı bir şekilde yaşamak için bu yüzden özenle yaklaşmalıyız. Çünkü ilişkiler özen ve çaba ister.

KLİNİK PSİKOLOG SEMA ÖZCANBenzer İçerikler