29.06.2022 Çarşamba

İSTANBUL PSİKOLOG TAVSİYE - PSİKOLOG NASIL SEÇİLİR?

İstanbul’da psikolog arayanlar için psikolog seçimi rehberi. Size uygun psikolog seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?
İstanbul Psikolog Tavsiye - Psikolog Nasıl Seçilir?

Psikolojik destek almak isteyen birçok kişinin aklına gelen ilk sorulardan bir tanesi “psikolog nasıl seçilir?” oluyor. Bu sorunun cevabı kişinin bir psikologdan aradıklarına göre çeşitlense ve değişse de bir psikologda kesinlikle olması gereken özellikler bulunuyor. 

Psikolog Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Psikolog seçimi temelde birçok farklı dinamiğe dayanıyor. Bunlar arasında danışanların kişisel tercihleri ve psikologların uzmanlık alanları en çok etkili olan iki konu. Ancak psikolog seçimi yaparken yalnızca bunlar değil diğer önemli kriterler de etki ediyor. 

 

Psikolog seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktaların başında seçmeyi düşündüğünüz psikoloğun eğitimi geliyor. Psikolojik danışmanlık verebilecek psikologların 4 yıllık psikoloji lisans bölümü mezunu olması gerekiyor. 

 

Ayrıca psikolog seçimi için önemli olan faktörlerin arasında uzmanlık alanı ilk sıralarda yer alıyor ancak kriterler yalnızca bununla bitmiyor. İhtiyacınız olan tedavi yöntemi tam olarak ne? İşte bu sorunun cevabı da sizin için doğru uzmanlık alanında çalışan psikoloğa bir adım yaklaştıracaktır sizi. 

 

Psikolog nasıl seçilir merak edenlere kısaca diğer kriterleri de maddeleyelim; 

 

  • Süpervizyon almış mı?

  • Hangi ekol ile çalışıyor?

  • İlk görüşme sırasında aklınızdakileri sizi tatmin edecek biçimde yanıtlayabiliyor mu?

  • Seans hakkında bilgileri açık ve anlaşılır şekilde veriyor mu?

  • Terapilerinizi istediğiniz zaman bitirebileceğiniz güvencesini sağlıyor mu?

 

Psikolog seçimi yaparken bireysel yolculuğunuzun nasıl şekillenebileceğini ve neye ihtiyacınız olduğunu dikkate almalısınız. Güven ilişkisi kurabileceğiniz bir psikolog seçimi yapmalı ve yolculuğunuzda size kendinizi bulacağınız sorular sormasına izin vermelisiniz. 

 

Psikolog seçerken dikkat edilmesi gerekenler yalnızca psikoloğa dair özelliklerle bitmiyor aslında. Siz de kendinize “ben bir psikologdan ne beklemeliyim/ ne bekliyorum?” şeklinde sorular sormalısınız. 

İstanbul Psikolog Tavsiye - Bakırköy Psikolog

İstanbul psikolog imkanları açısından oldukça zengin bir şehir ve farklı uzmanlık alanlarına odaklanmış birçok psikolog var. Bunlar arasından kendinize en uygun psikolog seçimini aynı zamanda lokasyona göre de yapabilirsiniz. Bakırköy psikolog hizmeti veren Psikolojik Danışmanlık Merkezi Psikoofis’te uzman psikologlarımız ile herkes için terapi imkanı sağlıyoruz. Yetişkin, ergen ve çocuk psikoterapi detayları için bize ulaşabilirsiniz. 


 

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler