27.06.2022 Pazartesi

İLK DEFA PSİKOLOĞA GİDECEKLERE 5 ÖNERİ

Psikoloğa gideceklere tavsiyeler, psikoloğa giderken dikkat edilmesi gerekenler, ilk kez psikoloğa gitmek isteyenlerin aklındaki sorular için 5 önemli öneri.
İlk Defa Psikoloğa Gideceklere 5 Öneri 

Psikoloğa gitmek için karar verme süreci sancılı olabilir ya da “psikoloğa gitmeli miyim?” sorusu mental destek almayı düşünenlerin aklına ilk gelen sorulardandır. İlk defa psikoloğa gitmek kaygı verici bir durum olarak görülebilir ancak bu kaygının üstesinden doğru cevapları arayarak gelinebilir. 

 

Psikoloğa gitmek isteyenler ancak bu durumdan çekinenler için ilk defa psikoloğa gitmek için nelere dikkat edilmeli, hangi sorular sorulmalı bilinmesi önemlidir. İlk defa psikoloğa gideceklere tavsiyeler verdiğimiz bu yazıyı okuyarak ilk seansta nelere dikkat etmelisiniz öğrenebilir ve kaygınızı azaltabilirsiniz. 

 

  1. Düşündüğünüz Psikoloğu Araştırın

 

İlk defa psikoloğa gitmek aslında doğru psikolog seçimi ile korkutucu bir durum olmaktan çıkıyor. Düşündüğünüz psikoloğu araştırmak, onun hakkında bilgi sahibi olmak, çalışmalarını ve uzmanlık alanını bilmek sizi rahatlatacaktır. 

 

  1. Kendinizi Şartlamayın

 

Bazı danışanlar terapi süreci öncesi “bunun bir işe yaramayacağını” düşünerek harekete geçebilir. Bu durum gerçekten de terapi sürecini baltalayacaktır. Kendinizi şartlamadan tanışma seansınıza gitmeli ve terapi süreci hakkında detaylı bilgiyi yüz yüze edinerek önyargılarınızı yıkmalısınız. 

 

  1. Terapiden Beklentilerinizi Düşünün

 

İlk defa psikoloğa gitmek isteyenler aslında “hemen” düzeleceklerini ve problemlerin silineceğini düşünür. İlk kez psikoloğa gitmek böyle büyük bir beklentiyi içerir. Ancak terapi süreci böyle işlemez, ihtiyacınız olan psikolojik destek yolu sizin bulabilmeniz için size yardım eder. Bir psikolog size “tavsiye” vermez. Düşüncelerinizi dinler ve size doğru soruları sormanız için yardımcı olur. 

 

  1. Hangi Ekolü Benimsiyor? 

 

Psikoloğunuzun benimsediği ekol sizin ihtiyacını karşılıyor mu buna odaklanmalısınız. Çok iyi bir psikolog olabilir ancak eğer psikolojik destek almak istediğiniz konu hakkında ekol farklılığı varsa farklı bir psikolog ile görüşmek daha doğru olabilir. Psikoloğa gitmek için yaptığınız araştırmalarınıza mutlaka bunu da eklemeli hatta psikoloğunuzla bu konuyu konuşmalısınız. 

 

  1. Tanışma Seansının Yüz Yüze Olmasına Özen Gösterin

 

Bir psikolog ile danışan arasında güven ilişkisi oluşması oldukça önemlidir. İlk defa psikoloğa gidecekler için tanışma seansının yüz yüze olması bu güvenin temelini oluşturur. Güven ilişkisi ise seanslar devam ettikçe pekişecektir. Psikoloğa gitmek isteyenler mutlaka ilk seansı yüz yüze yapmalıdır. 

 

İlk kez psikoloğa gitmek isteyenlerin dikkate aldığı bir diğer konu da kolay ulaşılabilirlik ve lokasyonun güvenilirliği. Bakırköy İncirli Psikolog arayışı içinde olanlar için Psikoofis Danışmanlık Merkezi hizmet vermektedir. Bakırköy Psikoofis Danışmanlık Merkezi’nde farklı uzmanlık alanlarına sahip birçok psikoloğumuz, danışanlarına en iyi şekilde hizmet vermek için çabalıyor. Siz de eğer ilk kez psikoloğa gitmek istiyor ve bunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler