17.04.2022 Pazar

İLİŞKİLERİMDE TARTIŞMALARIMI NASIL DAHA SAĞLIKLI YÖNETEBİLİRİM?

Duygusal ilişkilerde temel beklentilerimiz ve ihtiyaçlarımız sevgi, aşk, güven, bağlılık, temas, gibi duyguların var olması..
Duygusal ilişkilerde temel beklentilerimiz ve ihtiyaçlarımız sevgi, aşk, güven, bağlılık, temas, gibi duyguların var olması yönündedir. Doğru bildiğimiz ama yanlış inanışlarımızdan biri, ilişkilerde hiç tartışma yaşanmadığında sağlıklı bir ilişki olacağı inancıdır. İlişkilerimizde ne kadar gerçekçi beklentiler oluşturursak o kadar gerçekçi sonuçlarla karşılaşırız.

Birlikte zaman geçiren iki insanın birbirlerine karşı özel duygular hissetmesi, birlikte olmaktan zevk almaları kadar, zaman zaman karşıt görüşlere sahip olması da oldukça doğaldır. İlişkilerde sağlıklı olan, çiftlerin hiç tartışmaması değil, bu tartışmaları yönetme becerisine sahip olmalarıdır. Yapılan araştırmalar uzun süreli beraberliklerin, çatışmaları çözme becerisinin de bir sonucu olduğunu gösteriyor.

Sorunlarını çözmekte başarısız olan çiftlere baktığımızda, işe yaramayan benzer tartışma kalıplarını kullandıkları görmekteyiz. Çiftlerin birbirlerine karşı suçlayıcı bir dil kullanmak, eleştirmek, birbirleri üzerinde hakimiyet kurma eğiliminde olmak, tartışmadan kaçınmak gibi davranışlara başvurmaları sağlıksız bir iletişim kurduklarını, iletişim engellerinin olduğunu gösterir.

Tartışmaları sağlıklı yönettiğimizde ise  ilişkinin doyumu da artar.

İlişkilerde çatışma, tartışma ve ardından çözüm bulma süreçleri ilişkinin doğasında yer alır. İlişkilerin sağlıklı bir şekilde yönetilemediği durumlar ise depresyon, anksiyete bozuklukları, cinsel problemler, çeşitli fiziksel rahatsızlıklar (mide rahatsızlıkları, kalp, tansiyon) gibi birtakım problemlerin oluşmasına neden olur.

Daha yapıcı bir tartışma için, ilişkilerimizi daha sağlıklı yönetmek için ne yapmalıyız?

-Partnerinize karşı yaşadığınız durumdan dolayı hissettiğiniz duyguları kısaca açıklayın, ona karşı açık bir iletişim kurun.

Hissettiğiniz tüm duyguları şeffaflığıyla ifade etmekten, ihtiyacınızın ne olduğunu söylemekten çekinmeyin. Bu durumu açıklarken suçlayıcı ve eleştirel bir dilden kaçının.

-Empati kurmaya çalışın. Bu durumda onun da ne hissettiğini anlamaya çalışın.

-Dinleme becerilerinizi geliştirin. Dinlemek, dinlediğini hissettirmek; onu anlamaya çalıştığınız yönünde katkı sağlayacaktır.

-Tartıştığınız konunun dışına çıkmamaya özen gösterin. Geçmişe gitmek, aranızdaki tansiyonun daha da yükselmesine neden olacaktır.

-Kendinizi tamamen sakin hissedene kadar beklemeye özen gösterin. Yorgun, sinirli ya da öfkeli olduğunuzda tartışmaya girmek sorunun daha da büyümesine neden olacaktır.

- Problem çözme becerilerinizi geliştirin. Problem çözme becerisi sen-ben çekişmesini bırakarak “biz” olabilmeyi başarabilmektir.

Tartışmaları çözmeden öylece kapamak, üstünü örtmek, çözmek için sürekli ertelemek daha büyük sorunların doğmasına neden olacaktır. Eğer bu sorunları çözmekte zorlanıyorsunuz bir uzmandan destek almak; tartışmaları daha yapıcı şekilde yönetme ve ilişkileri güçlendirme noktasında yardımcı olacaktır.

KLİNİK PSİKOLOG SEMA ÖZCANBenzer İçerikler