21.07.2022 Perşembe

İLİŞKİ TERAPİSİ NEDİR ? - BAKIRKÖY İLİŞKİ TERAPİSİ

İlişki terapisi nedir? Daha sağlıklı bir ilişki yürütebilmek, ilişki ve evliliklerde sorunları çözebilmek için profesyonel destek sunan kişilere ilişki terapisti adı verilir.
İlişki Terapisi Nedir ?  - Bakırköy İlişki Terapisi

Birçok çift farkında olmadıkları hatalı davranışlardan dolayı ilişkisine ya da evliliğine zarar veriyor. İlişki terapisi ise bu zararların kaynağına inerek çiftler arasındaki anlaşmazlıkları bütüncül bir gözle inceleyerek çözmeye yönelik verilen terapi çeşididir. 

 

Bir ilişki terapisti, aile ve evlilik içindeki sorunları, eşler arasındaki çatışmaları, bu çatışmaların çocukların davranışlarına nasıl yansıdığını çözmek için çiftlerle bir bütün olarak konuşuyor. İlişki terapisi sırasında aile dinamiklerine, ilişkide tarafların davranışlarına ve davranış ya da düşünce kalıplarının aileye nasıl yansıdığına odaklanılmaktadır. 

Evlilik ve İlişki Terapisi Nedir? 

Çiftlerin daha sağlıklı bir ilişki yaşamak, evliliklerindeki sorunların kaynağını sağlıklı bir gözle görebilmek için başvurdukları terapi yöntemi evlilik ve ilişki terapisidir. Aile ve çift terapisi kavramları da bu terapi tanımını karşılar ancak aile terapisi içinde çocuk da sürece dahil olurken evlilik ve ilişki terapisi ile çiftler üzerinde çalışılır. 

İlişki Terapisi Nasıl Yapılır? 

İlişki ve evlilik terapisi, bireysel psikoterapi sürecinden daha farklı ilerlemektedir. Bir ilişki terapisti, çiftleri tek tek dinledikten sonra onları bir çift olarak alır ve sunduğu güven ortamında eşlerin birbiri ve kendileri ile yüzleşmesini sağlar. 

 

Çift terapisi sırasında ortak sorunlara çözüm arandığı gibi bu çözümlerin taraflara zara vermemesi ve kişiler arası ilişkiyi daha fazla zedelememesi amaçlanır. “Çift terapisi nasıl yapılır?” sorusuna verilebilecek en net ve kısa cevap; bir psikoterapist eşliğinde, ilişki terapisine başvuran tarafların sorunlarının dinlendiği ve bireysel davranışlarının aile kurumu üzerinde nasıl etkiler bıraktığını tarafların görmesini sağlayan sorular sorularak yürütülen terapi biçimi olacaktır. 

 

Evlilik terapisi yapılırken bireyin sorunlarına değil, evliliği zedeleyen birey kaynaklı sorunlara odaklanır ve bunlara çözüm yolu sunulur. 

Çift Terapisi Faydalı mı? 

İlişki ve evlilik terapisi birçok evliliğin zedelenmemesi, aradaki problemlerin sağlıklı bir şekilde çözülebilmesi, çocukların da aile içindeki tartışma ve çatışmalardan olumsuz yönde etkilenmemesi için yapılması gereken terapi çeşididir. İlişki ve evlilik terapisi sırasında tüm problemler yargılanma düşüncesi olmadan ve tarafların birbirini gerçekten dinleyebildiği bir ortam yaratarak masaya yatırılır. Dolayısıyla “çift terapisi faydalı mı?” merak edenler için diyebiliriz ki ilişki terapisi, özellikle sıkça sorun yaşanan evlilikler için faydalıdır. 

İlişki Terapisi Ne Zaman Yapılır? 

Evlilik ve çift terapisi, bir aile olmanın zorlaştığı her dönem ya da çiftlerin arasında tartışmaların artması ancak bu tartışmaların en sağlıklı şekilde nasıl çözüleceğinin bilinmediği durumlarda yapılabildiği gibi olası tartışmaları çift terapisi ile aşmak isteyen, daha sağlıklı bir ilişki yaşamayı dileyen ve problemleri daha fazla büyümeden çift terapisi ile halletmek isteyen herkes için yapılabilir. 

 

İlişki terapisi yeni dönemlerin sakin karşılanmasına da yarar sağlar. Aİle içinde ya da çiftler arasında çıkacak muhtemel krizler bu şekilde önlenir. 

 

Ailenin atlatması gereken yeni dönemler ve bir çift terapisti ile çalışmasını gerektirecek durumlar; evlilik sürecine hazırlanmaları, yeni evlenmiş bir çift olmaları, bir çocuğa sahip oldukları ilk zamanlar, çocuklarının ergenliğe girişi, orta yaş dönemi ile ailede yaşanan değişiklikler, çocukların aile evinden ayrılışı bir çiftin başına gelebilecek durumlar olarak sıralanabilir. Bu gibi durumlarda bir çift terapistine ve ilişki terapisi sürecine ihtiyaç duyulabilir. 

 

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler