22.04.2022 Cuma

EYVAH KÖTÜ BİR ŞEY OLACAK!

Panik duygusunu süreğen şekilde yaşayan kişilerin eyvah kötü bir şey olacak söylemine sıklıkla başvurduğu görülür. Ancak korkularınızdan..
Panik duygusunu süreğen şekilde yaşayan kişilerin eyvah kötü bir şey olacak söylemine sıklıkla başvurduğu görülür. Ancak korkularınızdan korkmayı bıraktığınızda ve onlarla nasıl yaşanabilir kısmını öğrendiğinizde hayat sizler için daha yaşanılabilir hale gelecektir. Korkulmayacak durumlardan korkmamayı keşfettiğinizde panik atağı kolayca alt edebilirsiniz.

Panik duygusunu yaşayan kişilerin genellikle kendilerine söylediği cümleler; her an ölebilirim, kesin kötü bir şey olacak, bir yerime zarar gelebilir, kolum ağrıyor acaba ciddi bir şey var mı şeklinde hep bir evham modunda oldukları gözlemlenir.

Panik Atak Nedir?

Ansızın ortaya çıkan ve yoğun kaygı, bunaltı, sıkıntı karışımı nöbetler şeklinde seyreder. Bu kaygı durumu oldukça yoğun yaşanır. Kişiler bu kaygı halini yaşarken dünyanın sonu geldiğine kendini inandırarak sıkıntısını tahammül edemeyecek boyuta taşıyabilir. Kalp krizi geçiriyorum, felç kalacağım, düşüp burada bayılacağım senaryolarına kendilerini oldukça ikna edici kanıtlar bularak inandırırlar. Fakat bu kanıtların hiç biri gerçekçi değildir.

Kişiler bu tarz senaryoları üreterek sadece kendilerine daha fazla kaygı yaşatırlar. Zamanla bu kaygı ile baş edememe boyutuna gelirler.

Bu Kişiler Ne Yapabilir?

Öncelikle sıkıntısı artık tahammül edilemeyecek boyuta geldi ise mutlaka bir uzman desteğine başvurması gerekmektedir. Bir psikoterapistten yardım almadan önce yapması gerekenlere gelirsek eğer, yoğun kaygı ve gerginlik duygusu ile baş etmekte zorlanıyorsanız ılık duş almak faydalı olacaktır. Yürüyüş, yüzme gibi düzenli spor aktiviteleri yapmaya, düzenli beslenmeye ve uykuya önem verin. En önemlisi kendinizi dinlemekten vazgeçin ve negatif düşüncelere odak vermek yerine olumlu düşünceleri görmeye değer verin. (örnek: çarpıntı yaşamayacağım şeklinde değil de kalp ritmim oldukça düzenli ve sağlıklı bir insanım deyin.)

Bunları yapmaya özen gösterin ve hala iyi ve olumlu anlamda ilerleyiş gösteremiyorsanız mutlaka uzman desteğine başvurmayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki sizler özel ve biriciksiniz kendinize yardım etmeye ihtiyacınız elbette ki var.

KLİNİK PSİKOLOG ESRA SARAÇBenzer İçerikler