16.04.2022 Cumartesi

EREKSİYON SORUNU VE TEDAVİSİ

Ereksiyon sorunu cinsel işlev bozuklukları kategorisinde erektil disfonksiyon, halk arasında ise iktidarsızlık...
     Ereksiyon sorunu cinsel işlev bozuklukları kategorisinde erektil disfonksiyon, halk arasında ise iktidarsızlık sorunu olarak bilinmektedir. Ereksiyon sorunu primer ve seconder olarak ikiye ayrılmaktadır. Ancak bu ayrım yapılmadan önce en önemli kıstas ereksiyon sorununun herhangi bir organik nedene bağlı olup olmadığı değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme uzman hekim tarafından yapılır ve herhangi bir organik nedene bağlı sebep bulunmaz ise kişilerin psikoterapi süreci başlayabilir. Örnek vermek gerekirse kişinin herhangi bir sağlık sorununun olmaması( yaşa bağlı, hipertansiyon, diyabet, nörolojik rahatsızlıklar ya da diğer psikiyatrik rahatsızlıklar vb.) durumunda organik nedene bağlı olmayan ereksiyon problemi denilebilir ve cinsel terapi ile sorun çözülebilir.

     Primer dediğimiz durumda kişinin hayatı boyunca bir kez dahi cinsel birleşme gerçekleştirememiş olması ya da ilişkide yeterli düzeyde sertliği sağlayamamış olması değerlendirilir. Seconder dediğimiz durumda ise en az bir kere penis vajina birlikteliğinin sağlıklı şekilde olduğunu ve bir süre sonra gelişen ikincil nedenlerden( partner değiştirme, evlilik, ilişkisel sorunlar, psikolojik rahatsızlık vb.) dolayı kişinin ereksiyon sorunu yaşadığı değerlendirilmektedir. Seconder duruma cinsel terapi uyguladığım vakamdan örnek vermem gerekirse, bir başka kadınla ilişki yaşarken veya evde kendi mastürbasyon yaparken herhangi bir sorun yaşamadığını fakat eşi ile cinsel ilişki yaşarken bu sorunu yaşadığını belirtmiştir. Bu örnek seconder bir kazançtır.

Ereksiyon Sorunun Nedeni Nedir?

     Genel olarak performans anksiyetesine dayanmaktadır. ’’Eşime çok güzel bir cinsellik yaşatmalıyım’’ en çok kaygı verici olumsuz düşünceleri arasındadır. Bu düşünce yapısı ile erkek sadece sonuca odaklı düşünmeyi sağlar, o an için penis sertliğine konsantre olamaz ve yeterli sertliği sağlayamaz. Bu durumda kişinin detaylı bir şekilde şu andaki cinsel yaşam öyküsü ve geçmiş cinsel yaşam öyküleri alınmalıdır. İlk cinsel yaşam öyküsü ereksiyon sorununu anlamamız ve değerlendirmemiz açısından önemlidir. Çünkü türk kültüründe cinsellik genellikle hem gizli hem de hızlı yaşanmaktadır. Örnek vermek gerekirse erkekler ergenlik dönemlerinde ilk cinselliği genellikle genelevlerde yaşamaktadır. Burada yaşanılan cinsellik hemen olsun bitsin şeklinde bir yaklaşımla olabilir ve erkeğin psikolojisi büyük olasılıkla umursanmaz. Hemen olsun bitsin tarzındaki yaklaşım kişide kaygıya yol açmakla birlikte buradaki yaşamış olduğu olumsuz anısı ereksiyon sorunu yaşamasına davetiye çıkarabilir. Ereksiyon sorununun bir diğer nedeni ise eşler arasındaki iletişim zayıflığı gösterilebilir. Ayrıca cinselliği konuşmayan, sürekli tartışan çiftlerde bu sorun görülebilir. Burada çift terapisi işlevseldir. Bunların dışında cinsel mitlerde (cinsellikle ilgili yanlış inanışlar) ereksiyon sorununa neden olabilmektedir. Cinsel terapi seanslarında kişilerin cinsellik hakkında sahip olduğu yanlış inanışlar tespit edilerek doğruları ile yer değiştirilir.

Tedavisi

     Herhangi bir organik(tıbbı) sorun uzman hekim tarafından tespit edilememiş ise psikolojik kökenli ereksiyon sorunu ruh sağlığı profesyoneli tarafından tedavi edilebilir. Bu kişilerin ruh sağlığı alanında uzmanlaşmış kişiler olmalarına ve cinsel terapist olmalarına dikkat edin. Terapiler çiftin katılımı ile gerçekleşmekte ve diğer tüm seanslar nasılsa cinsel terapilerde o şekilde ilerlemektedir. Ereksiyon sorunu yaşayan kişi ve partneri ile görüşmeler yapılır, gerekli ödevler, egzersizler verilir ve bunların uygulanması beklenir. Egzersizler uygulandıkça olumlu ilerleyiş görülür ve kişiler sürece daha motivasyonel devam ederler.

     Önceki dönemlere oranla baktığımız zaman cinsel işlev bozuklukları ile ilgili sorun yaşayan kişiler artık yardım arama konusunda daha cesaretliler, bunun bir sorun olduğunun farkındalar ve çareler arama hususunda çok daha iyi durumdayız. Eğer cinsel anlamda bir sorun yaşanıyorsa bilgi almak için bir cinsel terapiste danışmanız önerilmektedir.

     Sonuç olarak psikolojik kökenli ereksiyon sorunu, tedavisi mümkün bir durumdur. Umutsuzluğa kapılmadan tedavi sürecine dahil olabilirsiniz.

KLİNİK PSİKOLOG ESRA SARAÇBenzer İçerikler