28.07.2022 Perşembe

EN İYİ PSİKOLOG RANDEVU - PSİKOLOĞUN ÖZELLİKLERİ VE GÖREVLERİ

En iyi psikolog randevusu için nelere dikkat edilmeli?
En İyi Psikolog Randevu - Psikoloğun Özellikleri ve Görevleri

Terapiye başlamadan önce psikoloji hizmeti almak isteyen herkesin aklında “en iyi psikolog kimdir?” ya da “en iyi psikolog nasıl olur?” soruları yankılanır. Terapi sürecinin iyi geçmesini isteyenler psikolog özellikleri ve psikolog görevleri ile ilgili derin bir araştırma yaparlar. Terapi süresinin iyi sonuçlanması için tabii ki psikologların sahip olması gereken bazı temel özellikler vardır ancak her zaman danışan ve psikolog uyumunun önemli olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. 

 

En iyi psikolog randevu sırasında size nasıl davranacağını bilen psikologdur denilebilir ancak en iyi psikolog özellikleri bunlarla sınırlı değildir. Randevu oluşturmak istediğiniz psikolog özellikleri kısaca; 

 

  1. Mutlaka 4 yıllık lisans mezunu olmalı

 

En iyi psikolog randevu oluşturabilmeniz için size birçok imkan sunuyor olabilir ancak bunların başında tabii ki insanlar için hayati bir meslek yaptığından, eğitimini tamamlamış olması ve mutlaka ilgili bölümde okuması gerekiyor. 

 

  1. Alanında eğitimleri almış olmalı 

 

En iyi psikolog aynı zamanda kendini devamlı geliştirmek isteyen ve hem danışanları için hem de kendi kariyeri için ilgili eğitimleri almış olan psikologdur. 

 

  1. Güven ilişkisi kurmalı 

 

Psikolog özellikleri ve psikolog görevleri arasında en önemlilerden biri de danışanlarla kurulan güven ilişkisinin seans sonuna kadar sarsılmamasıdır. “İyi psikolog nasıl olur?” sorusuna verilecek ilk cevaplardan biri, danışanının güvenebileceği, profesyonel bir psikologdur.

 

  1. İletişim becerileri kuvvetli olmalı

 

Bir psikolog çok bilgili olabilir, kariyeri veya eğitimleri “harika” olabilir ancak danışanlarla iletişim kurabilmek en iyi psikolog seçimi için oldukça önemlidir. Doğru iletişim olmazsa sağlıklı bir terapi süreci de olmaz. Dolayısıyla en iyi psikolog özellikleri arasında iletişim becerisinin kuvvetli olması, anlaması ve düşündükleri ile bilgisini aktarabilmesi geliyor. 

  1. Açık fikirli olmalı, ön yargıyı bırakmalı 

 

Bir psikolog konuşacağı danışanların dini, dili, ırkı, cinsiyetine göre ayrım yapmamalıdır. Danışanın yaşantısına dair detaylara saygılı olmalı, terapi süresi boyunca onları tarafsız bir şekilde dinlemelidir. Ancak psikolog görevleri eğer doğru bir şekilde yerine getiriliyor ancak danışanla sağlıklı bir ilişki kurulamıyorsa terapi, danışan ya da psikolog tarafından bitirilebilir.

 

  1. Etik kodlara mutlaka uymalı

 

En önemli nokta bir psikoloğun etik kodlara uymasıdır. Danışanların gizliliği ve bilgi güvenliği oldukça önemlidir. Aynı zamanda bir psikolog ve danışan ilişkisi yalnızca terapi düzeyinde kalmalıdır. Arkadaşlık ilişkisi ya da romantik ilişki olmamalıdır. 

 

En iyi psikolog randevu için bakırköy psikolojik danışmanlık merkezi Psikoofis ile iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

için çabalıyoruz. 

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler