24.03.2022 Perşembe

EMDR NEDİR?

Emdr’nin Türkçe açılımı göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işlemedir. 1987 senesinde Dr. Francine Shapiro..
EMDR NEDİR?

Emdr’nin Türkçe açılımı göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işlemedir. 1987 senesinde Dr. Francine Shapiro tarafından göz hareketlerinin rahatsız edici düşüncelerin şiddetini azaltılabileceğini tesadüfen keşfetmesiyle başlar. Göz hareketleri dışında işitsel ve dokunsal anlamda da uyarıcılar göndererek sağ ve sol beyni harekete geçirerek anıları işlemlendiğini deneyerek fark eder.

Emdr, protokolleri olan ve yapılandırılmış bir terapidir. Bu terapinin 8 aşaması vardır. Danışana psikoeğitim verilir, sürece hazırlanılır ve danışan uygun mu değil mi kontrol edilir. Literatürde kısa süreli bir terapi olarak geçer.

Travmatik anılar donar, sağ ve sol beyin tarafından işlemlenemez. Bu yüzden siz travmatik anıları hatırlarken canınız yanar ve tıpkı o günkü acı ile bedeninizde, ruhunuzda hissedersiniz.

Peki emdr terapisi anıları silebilir mi?

Emdr terapisi anıları silmez ancak acılarınızı dindirmesine yardımcı olacaktır. Donan ve depolanan travmatik anıları sağ ve sol beyine uyarıcılar yardımıyla işlemlenerek eskisi kadar acı vermez.

Emdr görsel anıları yüzeye çıkarma için değil, sinir sisteminde işlevsel olmayan bir şekilde depolanmış bilgiyi işlemek için tasarlanmıştır.

Emdr ve travmayı birlikte bir metafor ile açıklayalım.

Trenlerin aktığı bir yol düşünün, bu trenler sizin anılarınızı simgelesin. Bir kaza olsun ve bu trende vagonlardan biri düşsün, bu da travma ve düştüğü yer raylar olsun. Düşen vagon donan travmatik bir anıdır. Bu vagon diğer trenlerin geçmesini engelliyor yani anıların sağlıklı bir şekilde akmasını engelliyor. Emdr terapisi, bu vagonun yerine takılmasını amaçlar, diğer anıların akmasını ve sağlıklı bir anı akışını sağlar. Emdr ile geçmişe takılı kalmadan sen de ilerleyebilirsin.


 

PSİKOLOJİK DANIŞMAN DİLAN TUNCELBenzer İçerikler