31.08.2021 Salı

DUYGUSAL İSTİSMAR

Duygusal istismar; psikolojik açıdan kişinin duygularının kötüye kullanılması veya sömürülmesi olarak tanımlanır. Kişiye en az fiziksel istismar kadar zarar veren duygusal istismar kişinin ruhunda derin yaraların oluşmasına neden olabilir.
DUYGUSAL İSTİSMAR

İstismar, bir kişinin iyi niyetini suistimal etmek, kötüye kullanmak anlamına gelir. İstismar; fiziksel ve duygusal istismar olmak üzere ikiye ayrılır. Haberlerde veya çevremizde sıklıkla gördüğümüz ve duyduğumuz fiziksel istismarı somut olarak tanımlamak kolaydır ancak duygusal istismarın yarattığı durumları somut olarak kavrayamayabiliriz. Bu nedenle duygusal istismara maruz kalan kişinin durumu fark etmesi fiziksel istismardakinden çok daha zor olabilir.

Duygusal istismar; psikolojik açıdan kişinin duygularının kötüye kullanılması veya sömürülmesi olarak tanımlanır. Kişiye en az fiziksel istismar kadar zarar veren duygusal istismar kişinin ruhunda derin yaraların oluşmasına neden olabilir.

 

DUYGUSAL İSTİSMAR BELİRTİLERİ

Birey; ailesi, partneri, çok yakın bir arkadaşı, iş ortakları gibi yakın çevresinde bulunan kişiler tarafından duygusal istismara maruz kalabilir. Ancak bazen istismarcı, mağduru öyle etkisi altına alır ki kişi maruz kaldığı istismarın farkında olmayıp aksine bu davranışları sevgi, sahiplenme gibi yanlış bir şekilde tanımlayabilir.

Duygusal istismarın birçok farklı belirtisi vardır. Bunlar başlıca:

-Bir kişinin davranışlarını, ne zaman nerede olduğunu, ne yaptığını sürekli kontrol etmek.

-Bir kişinin can güvenliğini veya yakınlarını tehdit etmek.

-Bir kişiye karşı aşırı kıskançlık duymak, asılsız suçlamalarda bulunmak ve paranoyalar.

-Kişinin kendisinden şüphe etmesine neden olmak.

-Kişiye kendisini değersiz hissettirmek, alay etmek, sürekli olumsuz eleştirilerde ve ağır ithamlarda bulunmak.

-Bir kişiye baskı uygulayıp emir vererek onu kendi boyunduruğu altına almak.

-Bir kişiyi kışkırtarak o üzülene kadar onu rahatsız edici davranışlarda bulunmak.

-Bir kişinin yalnız zaman geçirmesini ya da hedeflerini gerçekleştirmesini engellemek.

-Bir kişiyi sürekli olarak yargılamak.

 

NELER YAPILABİLİR?

İlişkiyi sonlandırmak ya da sınır koymak: Öncelikle yapmanız gereken şey istismarcı kişi ile olan ilişkinizi sonlandırmak ya da sınır koymaktır. Çünkü sizi duygusal olarak sürekli istismar eden, aşağılayan, kısıtlayan bir partner gün geçtikçe size daha fazla zarar verip ruhunuzda daha derin yaraların açılmasına neden olur. Bu nedenle ilişkinizi sonlandırmak sizin için iyi bir çözüm yolu olacaktır.

Önceliklerinizi değiştirmek: İkinci adımınız ise önceliklerinizi değiştirmek olmalı. Başkasının sizin adınıza karar vermesine izin vermek yerine, kendi hayatınız ile ilgili kararları siz verin. Kendi önceliklerinizi ilk sıraya koyun. Eğer siz hayallerinizin peşinden koşup kendinizi gerçekleştirmek isterken partneriniz buna engel olma çabasındaysa içinde bulunduğunuz durumu, ilişkinizi ve ne yapmak istediğinizi biraz sorgulamanızda fayda var.

Psikolojik Destek: Bu durumda bir terapistten destek almak en iyi çözüm yoludur. Sadece partneriniz değil; aileniz, arkadaşlarınız, yakın çevreniz tarafından da duygusal istismara maruz kalmış olabilirsiniz. Erken çocukluk ya da ergenlik döneminizde duygusal istismara maruz bırakılmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda istismarcıyı hayatınızdan çıkartmak işlevsel bir çözüm olmaz, hatta istismarcı eğer ebeveynlerinizden biriyse hayatınızdan çıkartmanız mümkün olmayabilir. Dolayısıyla duygusal istismara uğrayan bir kişinin kendi adına yapabileceği en büyük iyilik ve en etkili çözüm yolu bir terapiste başvurmaktır.

Oya ÇATAKBenzer İçerikler