04.07.2022 Pazartesi

DEPRESYON BELİRTİLERİ TESTİ: BECK DEPRESYON ÖLÇEĞİ

Depresyon tedavisi için belirli ölçekler kullanılır. Bunların başında Beck depresyon ölçeği gelir. Beck depresyon testi nedir, nasıl yapılır?
Depresyon Belirtileri Testi: Beck Depresyon Ölçeği

1961 yılında Beck ve arkadaşları tarafından geliştirilen Beck Depresyon ölçeği, kişilere yöneltilen 21 maddelik sorular yardımıyla depresyonun karakteristik özelliklerini ortaya çıkaran ve kişide depresyonun hangi şiddette ilerlediğini anlamaya yarayan bir ölçektir. 

 

Günümüze kadar farklı versiyonları da ortaya konulan depresyon testi Beck depresyon ölçeği, kişinin self - report yani “kendi kendine” doldurduğu kısa bir testtir. Depresyon testi içinde sunulan şıklardan kişi kendini en iyi hangi şıkkın tanımladığını düşünüyorsa onu işaretler. 

Depresyon Tedavisi için Beck Depresyon Ölçeği

 

Depresyon, kişilerin çevresine karşı duyarsızlaşmaya başladığı, sosyal yaşama ve aktif hayata karşı arzularının giderek azaldığı, sürekli mutsuzluk halinin görüldüğü, kişinin yataktan kalmak için bile içsel bir motivasyon bulamadığı bir rahatsızlıktır. 

 

Kişiler zaman zaman yaşadıkları üzücü olaylar ya da travmatik deneyimler nedeniyle depresyona girebilir. Kimi zaman depresyon tedavisi gerektiği kişinin çevresi tarafından anlaşılmaz bile çünkü depresyon kendini yalnızca devamlı mutsuzluk hali ile gösteren bir hastalık değildir. Depresyon tedavisi bu nedenle önemlidir. 

 

Beck depresyon testi, kişinin 1 haftalık sürecinde ne kadar yoğun bir depresyon yaşadığını ölçmek için kullanılır. Beck depresyon ölçeği içinde yer alan sorular ile kişi, duygu durumunu tanımlayacak en uygun seçeneği işaretler. 

Depresyon Tanısı Değil, Yoğunluğu

Beck depresyon testi, kişide depresyonun var ya da yok olmasına odaklanmaz. Depresif ruh halinin son dönemde ne kadar yoğun hissedildiğine odaklanır. Yani kısacası Beck depresyon ölçeği, tanı koymak için değil, depresyonun ne denli büyük olduğunu ayırt edebilmek içindir. 

Beck Depresyon Ölçeği Nasıl Uygulanır?

Beck depresyon ölçeği, kişiye genellikle uzman bir psikolog tarafından verilmektedir. Depresyon tedavisi alan kişinin sürecinde daha sağlıklı ilerlemek için yoğunluğu bilmek önemlidir. Bu nedenle Beck Depresyon ölçeği içinde yer alan “0 - 4” arası ya da “az - çok” seviyeli sorular ile kişinin hangi duyguyu ne kadar hissettiğine odaklanılır. 

Depresyon Tedavisi İçin Bakırköy Psikolog

Depresyon, kendi başına giderilemeyecek, kendi içinde bir döngüye sahip olan hastalıklardandır. Depresyon yaşayan kişi için motivasyon kaybı söz konusudur; bu durum, beraberinde hareketsiz ve isteksiz bir yaşamı getirir. Böylece depresyon daha fazla tetiklenebilir. 

 

Depresyon tedavi yöntemlerinden en etkili olan ilk aşamada uzman bir psikolog ile görüşmektir. Kişi, hayatını düzene koyabilecek, motivasyonunu yeniden kazanabilecek yöntemleri, psikoloğu ile konuşarak, uygun soruların peşinden giderek bulabilir. 

 

Psikoofis Danışmanlık Merkezi olarak Bakırköy psikolog ihtiyacını karşılıyor, herkes için psikoterapi hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Depresyon tedavisi için uzman psikologlarımız ile görüşme sağlayabilir; detaylı bilgi için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

 

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler