18.04.2022 Pazartesi

CİNSEL TERAPİ

Cinsel terapi ve cinsel danışmanlık özel bir psikoterapi sürecidir. Cinsel terapinin odak noktası cinsel ilişkinin yeniden kurulmasına yöneliktir..
     Cinsel terapi ve cinsel danışmanlık özel bir psikoterapi sürecidir. Cinsel terapinin odak noktası cinsel ilişkinin yeniden kurulmasına yöneliktir. Bilişsel davranışçı terapi ekolü ile süreç ilerler ve ilerleyen süreçte çiftlere davranışçı terapi yöntemi dikkate alınarak pratik ve uygulamalı ev ödevleri verilir. Cinsel işlev bozukluğu ilaç tedavisi ya da herhangi bir cerrahi operasyonla giderilmez. Çiftler üroloji ya da kadın doğum uzmanına gittikten sonra uzman hekimler tarafınca herhangi bir problem bulunmamış ise bu sorun sadece, alanında uzman bir cinsel terapist ile çözülebilir.

      Cinsel terapi yardımı almaya karar verdiğinizde mutlaka yardım alacağınız uzmanın lisansına bakmanız gerekir. Klinik psikolog/psikiyatr olması gerekmektedir. Terapistin rolü ise tarafsız olmasıdır. Çiftin bilinen olumsuz tekrarlı davranışlarını keşfeder ve bu davranışları düzenler. Çiftin diyaloğuna odak verir ve gerekli düzenlemeler burası içinde yapılır.

Cinsel Terapi Neyi Amaçlar Ve Hangi Konularla İlgilenir?

     Psikoterapist olarak bizler, çiftlerin yaşamış oldukları durumları farklı bir bakış açısıyla görmelerinde ve deneyimlemelerinde yardımcı oluyoruz. Ayrıca olayları daha anlaşılır hale getirmelerinde farkındalık kazandırıyoruz. Cinsel terapi süresince çiftler, aşk yeteneğinin yoğunlaştırılmasında, bireysel ihtiyaçlarının farkındalığında ve cinsel tecrübe gibi konularda psikolojik sağlamlılık elde ediyorlar.

     Cinsel terapinin konuları ise çalışan uzmanın ilgilendiği alana göre değişmekle birlikte Alfa Psikoofis Kurumu olarak bizim ilgilendiğimiz konular, cinsel işlev bozuklukları, iletişim ve ilişki bozuklukları alanları olmakla birlikte sadakatsizlik, çatışmalar, ilişkisel güven sorunları ve hayal kırıklıkları başlığı altında değerlendirebiliriz.

KLİNİK PSİKOLOG ESRA SARAÇBenzer İçerikler