05.08.2022 Cuma

CAT PSİKOLOJİK TESTİ

Çocuklar İçin Algı Testi CAT nedir? CAT




CAT Psikolojik Test - Nedir, Nasıl Uygulanır?

Çocuklarınızın bireysel farklılıklarını ölçebileceğinizi ve gerekli durumlarda onlara daha bilinçli bir şekilde yardım edebileceğinizi biliyor muydunuz?

 

CAT çocuklar için algı testi, çeşitli resimler ile oluşturulmuş bir psikolojik ölçektir. 4 - 10 yaşları arasındaki çocuklara yönelik kullanılması için 10 adet resimden oluşmaktadır. 

Çocuklarda Tematik Algı Testi / CAT Testi Nedir? 

Çocuklara resimlerin gösterilmesi yardımıyla onların algı dinamikleri hakkında bilgi sahibi olmak, kişiliği ya da iç dünyasının nasıl şekillendiğini algılamak için yapılan bir testtir Çocuklarda Tematik Algı Testi, kısaca CAT. 

 

Onların iç dünyalarında yaşadığı ancak dışarı aktaramadığı sorunlar, CAT testi ile analiz edilebilir. Standartlaşmış uyaranlar (insan ve hayvan resimleri) ile birlikte çocuklarınızın bu resimlere gösterdiği tepkilerden bireysel farklılıkları ölçülür. 

CAT Çocuklar İçin Algı Testi Neyi Ölçer?

CAT Çocuklar İçin Algı Testi çocuklarınızın kişiliğini, olgunluk derecelerini, tepkilerini, ruh sağlığını değerlendirmek için geliştirilmiştir. 

 

Tanıdık görsellere ne şekilde tepkiler verdiği, bu kriterlerin değerlendirmesinin dayanağını oluşturur. Cat testi için amacın tanıdık durumlara karşı verilen tepkilerin kişiliğin önemli parçalarını ortaya çıkaracağı söylenebilir. 

CAT Kimlere Uygulanır? - CAT Testi Kaç Yaşa Uygulanır?

Her psikolojik testin odak kitlesi farklıdır, aynı olması beklenemez. Yaşantı, deneyim ve birikim gibi farklılıklardan söz edilebileceği gibi yaş grupları arasında oluşan duygusal ve zihinsel farklılık da psikolojik testlerin sunulma aşamasında etkilidir. Dolayısıyla bir test yalnızca yetişkinlere ya da yalnızca çocuklara yönelik olabilir.

 

Adından da anlaşılacağı gibi CAT Testi, çocuklara yönelik psikolojik ölçeklerdendir. Ancak her yaş grubundaki çocuklara uygulanmamakta; 4 - 10 yaşları arasındaki çocuklara uygulanabilmektedir.

CAT Testi Yorumlama

Diğer projektif testlerin özelliklerinden birini taşıyan CAT testi, doğru ya da yanlış cevapları içermez. Dolayısıyla çocukların algı ölçümünde kullanılan bu test için herhangi bir sayısal, kurallı ölçeklendirmeden bahsedilemez. 

 

Hikayeleştirme sistemiyle uygulanan testte çocukların bastırılmış duygu ve düşünceleri açığa çıkarılır. İçsel çatışmalar ve dış dünya anlayışı, çocukların ruhsal ve duygusal ihtiyaçları CAT testi ile anlamlandırılır.

BAKIRKÖY PSİKOLOG



Benzer İçerikler