15.04.2022 Cuma

BAKIRKÖY PSİKOTERAPİST RANDEVU

Psikoterapi, bu konuda gerekli eğitimi almış bir klinik psikolog/psikiyatr ile gerçekleşen işbirliği v...
     Psikoterapi, bu konuda gerekli eğitimi almış bir klinik psikolog/psikiyatr ile gerçekleşen işbirliği ve iletişim sürecidir. ‘Bakırköy Psikoterapist’ adlı yazıyı okuyorsanız muhtemelen psikolojik destek almayı da düşünüyorsunuzdur. Destek alırken özellikle dikkat etmeniz gereken noktalar elbette ki var.

     Bakırköy psikoterapi diye araştırma yaptığınızda öncelikle dikkat etmeniz gereken kıstas, psikoterapistin belirli bir yaklaşımı benimsemiş olması ve planlanmış bir tedavi yaklaşımını tamamlamış olması gerekmektedir. Bu koşullara dikkat ettiğiniz takdirde psikoterapinin diğer danışmanlık, koçluk gibi süreçlerden ayrıldığını göreceksiniz.

     Psikoterapide asıl amaç neşelenmeniz ve mutlu olmanız değil. Size daha gerçekçi çözüm yolları sunulması ve bu çözüm yollarının sizde saklı olduğunu fark ettirmektir. Bunu şöyle açıklayalım psikoterapist ve danışan birlikte el ele tutuşup bir yolculuğa çıkıyorlar gibi düşünün ve bu yolculukta karşılarınıza aşmaları gereken iki tane dağ çıkıyor.

     Psikoterapist bir tarafa, danışan diğer tarafa geçer ve böylece yolculukları başlar. Bu yolculuk hayli zor olabilir, engebeli olabilir veya daha az riskli olabilir. Birbirlerini karşılıklı görebildikleri için (dağlar karşı karşıya) psikoterapist danışana tehlikeden kurtarıcı müdahalelerde bulunabilir. Dikkat et yukardan taş geliyor gibi. Fakat aynı tarafta tırmanmaya karar verselerdi psikoterapist danışanın hangi tehlike ile iç içe olduğunu görmeyecekti. Dolayısıyla gerekli müdahalelerde bulunamayacaktı.

     Psikoterapi süreci beraber çıkılan bir yolculuktur ve bu yolculukta Psikoofis ve Bakırköy psikoterapisti olarak asıl amacımız kişinin kendini tanıması ve sorunlara dair çözüm yolları üretebilmesinde gerekli psikolojik sağlamlığı inşa etmektir.

KLİNİK PSİKOLOG ESRA SARAÇBenzer İçerikler