24.07.2022 Pazar

BAKIRKÖY PSİKOLOJİK TEDAVİ - TERAPİDEN NE BEKLEMELİSİNİZ

Psikolojik danışmanlık arayanlar terapiden ne beklemeli? Terapi
Bakırköy Psikolojik Tedavi - Terapiden Ne Beklemelisiniz?

Terapiye ihtiyacı olan bireyler ilk aşamada psikolojik tedavi sürecinin onları hemen, çabasız iyileştireceği gibi yanlış bir algıya kapılabilirler. "Terapi nasıl olur?" sorusu ilk defa terapi alacaklar için bir hayli önem taşır çünkü her danışanın aklındaki terapi algısı farklı olabilir. 

Terapiden Ne Beklemeliyim?

Psikolog seçimi kadar önemli olan bir diğer kriter tedavi sürecinin iyi geçmesi için danışanın terapiden ne beklemesi gerektiğini bilmesidir. Yanlış algılarla terapi sürecine başlayan kişiler için beklentilerin "karşılanmaması" seansların sağlıklı ilerlemesini engeller. 

 

"Terapi almak istiyorum" diyen bir kişi ilk adımı atmış sayılsa da psikoloğundan bazı beklentilerin yanlışlığı terapi sürecine zarar verebilir bu nedenle " terapi nasıl olur?" sorusune bu yazımızda kısaca değinmeye çalışacağız. 

 

  • Terapistiniz size "şunu yap" demez. 

 

Terapistinize "ben şimdi ne yapacağım?" gibi bir soru yönelttiğinizde onun size "bence bunu yap" tarzında bir cevap vermesini bekleyemezsiniz. Kararlarınızı sağlıklı bir şekilde alabilmeniz ve kendiniz için doğru yolu bulabilmeniz adına terapistiniz size doğru soruların peşinden gitmeyi gösterir. 

 

  • Terapistinizin konuşmasına izin vermelisiniz.

 

Terapiden beklentiniz eğer düzenli olarak içinizi dökebileceğiniz ve katarsis yaşayacağınız bir süreç geçirmek ise bu düşüncenizi gözden geçirmeniz gerekebilir. Evet; anlatacak, ağlayacak, kendinizle yüzleşecek ve aklınızdakileri dökeceksiniz ancak yalnızca sizin konuştuğunuz bir seans yalnızca iç dökmenizi kolaylaştırır. Bu nedenle terapistinizin size soru sormasına izin vermeli, konuşmasına imkan tanımalısınız.

 

  • Terapistiniz, arkadaşınız değildir.

 

Terapiden beklediğiniz şey eğer bir arkadaş merhameti ya da arkadaşça tavsiyeler ise bu beklentinizi değiştirmelisiniz. Terapistiniz, size profesyonel bir gözle yaklaşır, sizi dinler, gereken yerlerde size tavsiyeler verir ancak bu tavsiyeler bir arkadaşın vereceği gibi değil daha çok sorunlarınıza sağlıklı yaklaşabilmenizi sağlayacak tarafsız yorumlardır.

 

  • Terapi sürecinde her dediğinizi onaylayacak ve sizi devamlı haklı bulacak bir psikolog yoktur.

 

Sizi rahatsız eden konularda haklı olmayı isteyebilirsiniz ancak bir psikolog size bakmadığınız bir pencere açmayı ve oradan bakabilmeyi öğretir. Dolayısıyla objektif çerçevede bir psikoloğun hatalı olduğunuz konularda size "evet haklısın" demesini beklememelisiniz. Düşünce ya da inançlarınızın neden yanlış olabileceğine dair size, doğru soruları sormayı ve doğru cevapları bulabilmeyi aktarır. 

 

Tüm bunların yanında terapi almanın önemi ve terapinin size katacaklarına odaklanırsak terapide kendinizi bulabilmeyi beklemelisiniz diyebiliriz. Bunun profesyonel ve en sağlıklı yolu, terapi sürecinde psikoloğunuzdan bekleyebilecekleriniz ve bekleyemeyeceklerinizin ayrımını yapabilmektir.

 

Bakırköy psikolojik tedavi merkezlerinden biri olan Psikoofis Psikolojik Danışmanlık Merkezi uzman psikologları ile danışanların profesyonel bir hizmet vermektedir. Aklınızdaki tüm sorular için iletişim numaramızdan bize ulaşabilir ve Bakırköy psikolojik tedavi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler