19.04.2022 Salı

BAKIRKÖY D2 DİKKAT TESTİ

Dikkat, gündelik yaşantımızın vazgeçilmez bir bilişsel parçasıdır. Gerçekleştirdiğimiz tüm eylemlerde neredeyse dikkatimizi..
Dikkat, gündelik yaşantımızın vazgeçilmez bir bilişsel parçasıdır. Gerçekleştirdiğimiz tüm eylemlerde neredeyse dikkatimizi kullanırız. Bu bilişsel becerimiz oldukça önemlidir. Dikkatimizi yeterince kulllanamadığımızda ise birtakım olumsuz sonuçlarıyla karşılaşmaktayız.  Dikkatini toplayamama, konsantre olamama, algılamada güçlük, dikkat eksikliği gibi durumlar her yaş grubunda görülebilmektedir.

D2 Dikkat Testi Nedir?

Bakırköy D2 Dikkat testi, 9- 60 yaş arasındaki bireylere uygulanan; psikomotor hız, öğrenme düzeyi, seçici dikkati ve zihinsel konsantrasyonu ölçmek için geliştirilmiş bir testtir. Ayrıca dikkat eksikliğinin saptanmasında kullanılır.

Test, bireysel ya da grup olarak uygulanır. Testin maximum 8 dakikada tamamlanması beklenir. Doğru ve yanlış işaretlemeler gösterilen performansın kalitesi bu testte değerlendirilmektedir. Test sonucunda bireyin psikomotor hızı ve performans düzeyi hakkında bilgi sahibi olunur.

D2 Dikkat testi Bakırköy Psikoofis Danışmanlık Merkezi’nde uygulanmaktadır.

Bu test sonucunda dikkat düzeyi ve dikkatin ne kadar sürdürülebileceği, işe uyum sağlama potansiyeli, zamanla çalışma şekli ve hızı, çocukların dikkat ve algı konusunda sağlıklı bir şekilde gözlemlemek ve gelişimlerini takip edebilmek gibi birçok konuda sonuç verir. D2 dikkat testi bu durumların tespitinde kullanılan objektif testlerden biridir.

Test uygulandıktan sonra ise raporlanma durumuna bağlı olarak sonuç, gerekli yönlendirmeler ve destekleyecek durumlar testin uygulandığı kişilere (eğer çocuksa ebeveynlerine) bildirilir.

KLİNİK PSİKOLOG SEMA ÖZCANBenzer İçerikler