05.07.2022 Salı

ANKSİYETE BOZUKLUĞU TESTİ: BECK ANKSİYETE ÖLÇEĞİ

Anksiyete bozukluğu tedavisi için belirli ölçekler kullanılır. Bunların başında Beck Anksiyete Ölçeği gelir. Anksiyete testi nedir, nasıl yapılır?
Anksiyete Bozukluğu Testi: Beck Anksiyete Ölçeği

Anksiyete bozukluğu stresli bir iş, okul hayatı ya da baskı ortamında uzun süre yaşamış kişiler başta olmak üzere herkesin zihnindeki düşünceler, kaygılar nedeniyle ruh sağlığını kaybetmesi olarak tanımlanabilir. 

 

Anksiyete bozukluğu her yaştan kişide görülebilir. Anksiyete bozukluğu tedavisi olmadan, kişinin tek başına kendini “sakinleştirerek” geçirebileceği bir hastalık değildir. Kişi, onu hem zihinsel hem de fiziksel yönden hasta eden aşırı kaygılı düşüncelerden yalnızca profesyonel bir destek alarak kurtulabilir. 

 

Anksiyete bozukluğu tedavisi için anksiyete testi yapılır. Kişi ne kadar ve hangi durumlarda kaygılı? Kişinin belirli rakamları kullanarak anksiyete ölçeği ile kendini anlatması sağlanır. Beck anksiyete testi, uzman bir psikolog tarafından uygulanmalıdır.

Beck Anksiyete Testi Nedir?

Beck Anksiyete testi Aroon Beck tarafından geliştirilen, 21 soruluk bir testtir. Anksiyete bozukluğu tedavisi için geliştirilen Beck Anksiyete Ölçeği, kişinin kaygı seviyesini ölçmeyi amaçlar. 1985 yılında beklenmedik olaylara karşı duyulan korku beklentisi olarak tanımlanan kaygı ve bu kaygı sonucunda zihinde beliren “ne olacak şimdi?” düşüncelerinin kişide bıraktığı yıpratıcı etkilerin bütünü anksiyete bozukluğu olarak tanımlanır. 

 

Beck Anksiyete Testi bu kaygının ne denli olduğunu bilmek ve uygun tedavi yöntemine başlayabilmek adına psikologların danışanlarına verdiği ve doldurmalarını istedikleri bir ölçüttür. 

Beck Anksiyete Testi ile Anksiyete Bozukluğu Nasıl Ölçülür? 

21 soruluk ve her soru için şıkların 4 madde olarak belirlendiği anksiyete testi “hiç, hafif, orta, şiddetli” seçeneklerini sunar. Beck anksiyete testi cevapları kişinin yaşantısına, geçmişine, travmalarına, zihin yapısına göre değişkenlik gösterecektir. Beck Anksiyete Ölçeği kesin olarak nokta atışı sonuçlar vermez ancak kişinin anksiyete yoğunluğu ölçülür. 

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi ve Terapi Süreci 

Beck anksiyete testi ardından çıkan sonuca göre terapist, kaygı seviyesi hakkında bilgi sahibi olduğu danışanına ilk adımda haftada bir olmak üzere uygun tedaviyi uygular. Psikosomatik rahatsızlıkların görülmesi ya da anksiyete bozukluğunun ardından panik atak yaşanması ile uzman psikolog, bir psikiyatriste yönlendirerek danışanın kendine uygun bir ilaç ile tedaviye devam etmesini sağlar. 

 

İlaç tedavisine ihtiyaç duyulmayan ancak Beck Anksiyete testi puanı yüksek çıkmış danışanlar da olabilir. Her yüksek puan aslında “yüksek anksiyete” değildir. Anksiyete bozukluğu tedavisi başında yapılan Beck Anksiyete Testi, bunu ne kadar yoğun yaşandığını ölçer ve kişi, bireysel terapi yöntemleri ile anksiyetesi üzerinden psikoloğu ile gelebilir. 

 

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler