01.08.2022 Pazartesi

“TERAPİ ALMAK İSTİYORUM” DİYORSANIZ…

“Terapi almak istiyorum” diyorsanız ancak terapi almak
“Terapi Almak İstiyorum” Diyorsanız… 

İnsanlar büyük çapta bir sorun yaşamadıkça terapi almak istemeyebilirler hatta bunu akıllarına getiremeyebilirler. Ancak terapi alma ihtiyacı biriken duygular ve yaşanan sorunlarla birlikte açığa çıkar. 

 

Terapiye gitmek için kişinin çok büyük sorunları olması gerekmese de terapi algısı, toplumda farklı ön yargıları oluşturduğu için terapi almak bazı kişiler için kabul edilmesi kolay bir süreç olmayabilir. Halbuki, hayatta cevabını bulmakta zorlandığımız sorular ve hayatımızda bizi rahatsız eden sorunlar, çıkmazlarımız için terapi almak mental sağlığımız için en iyisidir. 

 

Eğe biri “terapi almak istiyorum” diyorsa, ilk adımı çoktan atmış demektir. Aslında terapi süreci için en zor aşama, terapiye başlamayı kabul etmektir.

 

Terapi almak isteyenlerin aklında bazı sorular ya da ön yargılar olabilir. Bunlara cevap bulmak için en doğru yol terapist ile yüz yüze tanışma seansı olsa da bazı noktalardan bahsetmek gerekebilir.

 

Terapi Almalı mıyım? - Neden Terapi Almalıyız?

 

Ruhsal açıdan zorlanan ancak başına ne geldiğini bilemeyen, duygusal tükenme yaşayan ve depresyon döngüsüne giren, anksiyete atakları giderek hayatını zorlaştıran kişiler ya da çocuklukta aşamadığı problemlerin yetişkinlik dönemine etkileriyle birlikte ruhsal açıdan huzuru yakalayamamış olan, okul ya da iş hayatında mental açıdan zarar gördüğünü bilse de bunladı çözemeyen ve sosyal hayatına da olumsuz etkilerinin olduğunu gözlemleyen, evliliğinde ya da partneriyle ilişkisinde sorunlar yaşayan, öz benliğine daha yakın olmak isteyen herkesin uzman bir psikologla görüşmesi tavsiye edilir.

 

Yalnızca bunlarla da sınırlı değil; yoğun stres altında yaşayan ve etkilerini günden güne gözlemleyen ya da "ben sağlıklı bir insanım" dese bile yardıma ihtiyacı olduğunu fark etmeyen herkes psikolojik destek alabilir. 

 

Terapi almak size nasıl yarar sağlayabilir kısaca bakalım;

 

  • Bir terapistle konuşmak, size farklı bakış açıları kazandırır. 

  • Terapistiniz, kendinizle yüzleşmenizi sağlar ve sizi ilk andan itibaren buna hazırlar.

  • Kendinden daha emin bir insan olmanız için öz benliğinizin farkına varmanızı kolaylaştırır.

  • Çocukluk döneminde henüz aşamafığınız ve bunu fark etmediğiniz, davranışlarınıza yansıyan problemlerinize ışık tutar.

  • Doğru soruları sağlıklı bir şekilde sorabilmenize, kendiniz için doğru cevapları arayabilmenize yardım eder.

 

Dolayısıyla terapi almak tıpkı fiziksel sağlık ihtiyaçlarınızda nasıl doktor tedavisi alıyorsanız, ruh sağlığı ihtiyacınızda da uzman bir psikologdan yardım alabilirsiniz. 

 

Bakırköy psikolog ihtiyacı için Psikoofis Danışmanlık Merkezi’ne ulaşabilir ve detaylı bilgi için iletişim numaramızdan bize ulaşabilirsiniz. 


 

BAKIRKÖY PSİKOLOGBenzer İçerikler